Zarząd MKOl otwiera furtkę dla rosyjskich i białoruskich sportowców

Zarząd MKOl wydał rekomendację skierowaną do międzynarodowych federacji oraz organizatorów międzynarodowych imprez sportowych, która da możliwość rosyjskim i białoruskim sportowcom uczestniczenia w rywalizacji. Po ataku Rosji (z udziałem Białorusi) na Ukrainę wykluczono z rywalizacji sportowców z tych krajów.

Thomas Bach

Thomas Bach

***

Najnowszą rekomendację Zarządu MKOl, którego przewodniczącym jest Thomas Bach, opublikowano 28 marca i brzmi następująco:

 1. Zawodnicy z rosyjskim lub białoruskim paszportem mogą startować wyłącznie indywidualnie pod neutralną flagą.
 2. Drużyny zawodników z paszportem rosyjskim lub białoruskim nie mogą być brane pod uwagę.
 3. Nie mogą startować sportowcy, którzy aktywnie wspierają wojnę. Personel pomocniczy, który aktywnie wspiera wojnę, nie może zostać zgłoszony.
 4. Nie mogą startować sportowcy, którzy są związani kontraktami z rosyjskim lub białoruskim wojskiem lub siłami bezpieczeństwa. Personel pomocniczy, który jest związany kontraktami z rosyjskim lub białoruskim wojskiem lub siłami bezpieczeństwa, nie może zostać zgłoszony.
 5. Każdy taki startujący indywidualnie neutralny sportowiec, podobnie jak wszyscy inni sportowcy, musi spełniać wszystkie mające do niego zastosowanie wymogi antydopingowe, a w szczególności te określone w przepisach antydopingowych federacji międzynarodowych.
 6. Sankcje wobec odpowiedzialnych za wojnę państw i rządów Rosji i Białorusi muszą pozostać w mocy:
  1. Zakaz międzynarodowych wydarzeń sportowych organizowanych lub wspieranych przez federację lub komitety olimpijskie w Rosji lub na Białorusi.
  2. Żadne flagi, hymny, barwy ani żadne inne oznaczenia tych krajów nie są wyświetlane na żadnym wydarzeniu sportowym lub spotkaniu, w tym na całym obiekcie.
  3. Żaden rosyjski i białoruski rząd ani urzędnik państwowy nie może być zaproszony ani akredytowany na żadną międzynarodową imprezę sportową lub spotkanie.

Źródło: MKOl

***

Od Redakcji: Postępowanie Zarządu MKOl i niestety także wielu federacji (np. tenisa) jest z naszego punktu widzenia skandaliczne. Każdego dnia w Ukrainie za sprawą Rosji i Białorusi giną ludzie. Niszczony jest potencjał i zasoby niepodległego kraju, także potencjał sportowy. Rosyjskie władze jawnie grożą całemu Zachodowi zniszczeniem, włącznie z groźbami użycia broni nuklearnej, a tymczasem MKOl zaprasza oba te kraje do powrotu do sportowej rywalizacji. Zasłanianie się startem pod flagą neutralną to marny listek figowy. W dyktaturach, a z takimi mamy do czynienia w Rosji i Białorusi, sport i sukcesy sportowców są nieodłącznym elementem systemu. Miejmy nadzieję, że nie wszystkie federacje, w tym nasze IFSC oraz UIAA, dostosują się do rekomendacji Zarządu MKOl.

W lutym swoje stanowisko przedstawił również prezes PZA Piotr Pustelnik w swoim liście do prezesa IFSC Mario Scolarisa, który zakończył słowami: „My, Polacy stoimy murem za ukraińskimi sportowcami. Myślę, że wiele innych narodów też. Zważcie na to”.

***

Dla nieprzekonanych fragment listu Eugenii Kazbekowej, świetnej ukraińskiej zawodniczki i autorki wielu klasowych prowadzeń w skałach, który wystosowała miesiąc temu do zarządu IFSC. Zawiera on listę ukraińskich sportowców, którzy zginęli w wyniku rosyjskiej napaści, żaden z nich nie będzie miał już szansy, by znowu przystąpić do rywalizacji sportowej:

Ukraińscy sportowcy, którzy zginęli w związku z napaścią Rosji

Ukraińscy sportowcy, którzy zginęli w związku z napaścią Rosji
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Bojkotowc, czy nie bojkotowac [15]
  POdle decyzje Thomasa Bacha, aferzysty i protegowanego sowieckiego szpiega Juana…

  28-03-2023
  TomaszKa