21 marca 2023 14:42

„Water World”, jedna z dróg 9a zrobionych przez Ondrę onsajtem: teraz na filmie

Jeśli 9a OS to Adam Ondra albo Alex Megos, z ilościową przewagą dla tego pierwszego. Adam ma zrobione trzy takie drogi bez znajomości.* Ostatnia, Water World w Ospie, padła jesienią ubiegłego roku. Wodny świat w wykonaniu Czecha teraz do obejrzenia na kanale YouTube.

***

W Ospie Adam ma przewspinane prawie wszystko. Water World to droga, którą zostawił sobie na onsajt. Jak się okazało, słusznie. Ze słoweńskim rejonem wiąże się zresztą wiele ważnych dla Czecha przejść, w tym między innymi pierwsze 9a w kapowniku, w 2006 roku w wieku 13 lat poprowadził tu Martina Krpana:
Water World to 50-metrowa piękność sektora Pajkova streha. Klemen Bečan otworzył drogę w 2014 roku. Świat obiegły wtedy bajkowe zdjęcia z zalanej groty, choć dla samego Słoweńca warunki pracy łatwe zdecydowanie nie były. Deszcze spowodowały powstanie w jaskini jeziorka, co z kolei wymusiło przemieszczanie się tyrolką i startowanie do drogi z kajaka.

Klemen Bečan na „Water World” 9a (fot. Nik Čebulec)

*Poza Water World Adam Ondra ma zrobione jeszcze dwie linie 9a OS, nie licząc La Cabane au Canada (oryg. 9a) w Rawyl, przy której postawił ostatecznie 8c+. W 2014 roku ekspresowo przeszedł Il Domani Patxiego Usobiagi w grocie Baltzola, także w 2014 przebiegł się po TCT Stefano Ghisolfiego w rejonie Gravere.

***

I pomyśleć, że jeszcze jakąś dekadę temu Czech mówił: powiedziałbym, że szanse na przejście onsajtem idealnego 9a wynoszą jakieś 5%, choć może przeceniam swoje możliwości(…).

Pytanie, czy w najbliższych latach doczekamy się onsajtu na 9a+. Jeśli takie przejście ma w ogóle paść, Ondra jest jednym z niewielu kandydatów, może nawet jedynym. Póki co ma zrobioną tak trudną drogę fleszem – Super Crackinette w Saint Léger du Ventoux. No ale przełomowe przejścia to w końcu specjalność Czecha…

PS Water World ma też polski akcent. Trzy lata temu drogę poprowadził Łukasz Dudek,
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum