13 marca 2023 08:08

Nowe 8C na Wyspach. Orrin Coley otwiera „Ultra Instinct”

Aidan Roberts i Will Bosi to dwójka wspinaczy, o których – przynajmniej ostatnio – najczęściej wspominamy przy okazji topowych przejść na Wyspach. Obaj mają na koncie najtrudniejsze brytyjskie baldy, ale zasługi dla rodzimego podwórka ma też 27-letni Orrin Coley.

***

Orrin Coley sporo wspinaczkowego czasu spędza w starym kamieniołomie w Forest Rock (hrabstwo Leicestershire) i właśnie tam otworzył kilka dni temu boulder wart 8C – nowość nazywa się Ultra Instinct, jest wariantem z niższym startem do Limit Breaker 8B+, także jego autorstwa.

Pomysł na Ultra Instinct pojawił się u Brytyjczyka już w 2019 roku, ale wtedy uznał, że to zbyt wysoka poprzeczka i się zwyczajnie nie uda. Dopiero po roku treningu wrócił i zaangażował się w pracę nad linią. Wtedy nie spodziewał się pewnie, że przygoda z topowym dla niego boulderem potrwa tak długo.

Orrin Coley na „Ultra Instinct” 8C (fot. arch. O. Coley)

Orrin Coley na „Ultra Instinct” 8C (fot. arch. O. Coley)

Orrin Coley:

Mógłbym spróbować porównać ten boulder do zrobionych wcześniej 8B+ (w samym Forest Rock Coley ma kilka takich linii swojego pomysłu – red.), z których większość zajęła mi od 3 do 7 sesji. Mimo że straciłem rachubę, ile czasu zajęło mi Ultra Instinct, zaryzykuję, że 50 lub 60. Może to nie mój styl, może przestrzeliłem z wyceną, a może to nawet 8C+? Szczerze, w tym momencie w ogóle o to nie dbam, dla mnie to po prostu najtrudniejszy boulder, jaką kiedykolwiek zrobiłem, i żadna cyfra nigdy nie odda w pełni wysiłku, jaki musiałem włożyć w pracę nad nim.

***

PS A propos wspomnianego na początku Willa Bosiego. Szkot nie rezygnuje z pracy nad Burden of Dreams 9A. Tyle że póki co trenuje pod fiński ekstrem na panelu. Jak myślicie, może już bukować bilet do Lappnor? Postępy, jak widać na filmiku poniżej, są…

źródło: ukclimbing.com, Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum