4 marca 2023 11:38

Lise Billon i Federica Mingolla uklasyczniły „Bizcochuelo” (400 m, 7b+)

Kobiecy zespół w składzie Lise Billon i Federica Mingolla dokonał „przypadkowo” pierwszego klasycznego przejścia drogi Bizcochuelo (400 m, 7b+) na El Mocho (Patagonia).

Przebieg „Bizcochuelo” (400 m, 7b+) na El Mocho

Przebieg „Bizcochuelo” (400 m, 7b+) na El Mocho

***

Bizcochuelo to linia z 1986 roku otwarta przez włoski zespół (Gian Carlo Grassi, Roberto Pe i Mauro Rossi). Dziewczyny wcale nie miały zamiaru odhaczać tej linii. Posiada ona późniejszy, słowacki wariant klasyczny, który był ich celem.

Jak pisze Mingolla, to ona przez niewłaściwe odczytanie terenu weszła w linię oryginalną. Czasami błędy przynoszą fajne efekty i tak było w tym przypadku. Włoszka najpierw z OSa przeszła wyciąg 7a+ (trudności takie jak na wariancie słowackim), a następnie także w najlepszym ze stylów odhaczyła zacięcie, gdzie znalazła trudności 7b+. Super.

Lise Billon i Federica Mingolla (fot. @federicaminollaofficial)

Lise Billon i Federica Mingolla (fot. @federicaminollaofficial)

Ten kobiecy francusko-włoski zespół ma duży potencjał. Lise Billon jest jedną z dwóch kobiet w historii nagrodzonych Złotym Czekanem (za nową drogę na wschodniej ścianie Cerro Riso Patrón Central – Hasta las Webas). Z kolei Federica Mingolla ma za sobą między innymi przejście (pierwsze kobiece) Drogi przez Rybę (7b+, 900 m) na Marmoladzie.

Źródło: Instagram Federica Mingolla
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum