Buty wspinaczkowe 2023 – nowości i odświeżone wersje klasycznych modeli

Sezon 2023 w polskich skałach właściwie już się zaczął. Warto zatem rzucić okiem na tegoroczne nowości w segmencie butów wspinaczkowych. Zobaczmy, co nowego przygotowali dla nas znani producenci na 2023 rok. W zestawieniu znajdziecie nowości, ale także odświeżone i bardziej zaawansowane wersje starszych klasyków. Oto propozycje od marek: Black Diamond, Evolv, Ocun, Red Chilli, Scarpa, Simond i Tenaya.

***

Black Diamond – Method S

Nowe buty Method S stworzono z myślą o wspinaniu w przewieszeniu i na boulderach, tam, gdzie ważne są haczenia. To but z miękką podeszwą środkową oraz gumowaną osłoną palców i pięty, co powoduje doskonałe czucie i wygodne haczenie. Zastosowano w nim najwyższej jakości materiały, gwarantujące długotrwałe użytkowanie.

Black Diamond – Method S

Pojedynczy rzep pozwala szybko dopasować buta do stopy, zakładanie i zdejmowanie dodatkowo ułatwiają 2 tasiemki. Formowana, lepka guma na podeszwach – BlackLabel Fuse została zoptymalizowana pod kątem przyczepności, nie tracąc także na wydajności i wadze. Specjalnie zaprojektowana dzianinowo-mikrofibrowa cholewka sprawia, że buty doskonale oddychają, co poprawia komfort.

Model przeznaczony jest dla zaawansowanych wspinaczy. Występuje w wersji damskiej i męskiej.

Cena: 639 zł

Więcej info: www.blackdiamondequipment.com/en_PL/

***

Black Diamond – Aspect PRO

Aspect Pro jest butem dla zaawansowanych wspinaczy. Zaprojektowany został do wspinania w płytach, rysach i w wertykalnym terenie. Model ten ma piętę formowaną 3D, sztywną podeszwę środkową i lekko profilowaną przednią część, dla lepszego oparcia i mniejszego zmęczenia stopy na długich drogach. Gumowanie palców zapewnia dodatkową wytrzymałość podczas wspinaczki w rysach.

Black Diamond – Aspect PRO

Konstrukcja buta, z wyższą cholewką, zapewnia dodatkową ochronę i wsparcie dla kostek przy precyzyjnych ruchach w trudnym terenie. Skórzana cholewka Ecco DriTan™ powstała w procesie garbowania z mniejszą ilością wody i chemikaliów. Aby wzmocnić tarcie, podeszwę wykonano z lepkiej gumy BlackLabel Fuse. Język z kolei wykonano z siateczki, dla zapewnienia większej przewiewność i komfortu.

Cena: 769 zł

Więcej info: www.blackdiamondequipment.com/en_PL/

***

Evolv – Shaman Pro

To zaawansowany but przeznaczony dla doświadczonych wspinaczy i wspinaczek, który wprowadza zupełnie nowy sposób myślenia o projektowaniu butów wspinaczkowych. Nowa technologia Evolv Wrap bezpiecznie trzyma stopę wokół podbicia, eliminując potrzebę bolesnego naciskania palców na przód buta. Shaman Pro pasuje tak samo jak dobrze, jak nasze najlepiej sprzedające się Shaman czy Shaman Lace, ale jest miększym i bardziej czułym modelem do boulderingu czy prowadzenia.

Evolv – Shaman Pro

Evolv – Shaman Pro LV

Bardzo cienka podeszwa środkowa love bump w połączeniu z naszą nową technologią Wrap zapewnia idealnie czucie i wystarczającą sztywność pod palcami, tak aby idealnie stawać na małych stopniach, zapewniając wygodne i mocne dopasowanie już na samym początku. Cholewkę wykonano z połączenia skóry syntetycznej i mikro zamszu, jest lekka i oddychająca, zapewniając komfort naszym stopom. Shaman Pro dostępny jest również w wersji LV (mniejsza objętość).

Cena: 819,90 zł

Więcej info: www.evolvsports.com

***

La Sportiva – Mistral

Mistral to nowa propozycja przygotowana dla wspinaczy, którzy pierwsze próby na ściance mają już za sobą. Ten uniwersalny model zapewni komfort i wsparcie w dalszym doskonaleniu techniki wspinania w zarówno w skale i na sztucznych obiektach.
Buty zostały wykonane w koncepcji Vegan Friendly i nie zawierają żadnych komponentów pochodzenia zwierzęcego. Cholewka choć nie skórzana jest bardzo wygodna dzięki zastosowaniu cienkiego i przewiewnego trójwarstwowego materiału SkinLike™ Miecrobase. Środek buta jest też bardzo komfortowy przez wyłożenie cienką 1,6 mm strukturalną microfibrą.

La Sportiva – Mistral

Profil Mistrala ma minimalną asymetrię dzięki czemu pozwala na długie sesje treningowe. Podeszwa wykonana z jednego kawałka gumy daje dobre wsparcie nawet na bardzo małych stopniach. Zastosowana mieszanka gumy też jest przyjazna środowisku. FriXion®ECO (zielona) została wykonana w 100% z materiału pozyskanego z recyklingu. Szybkie zakładanie i dobre dopasowanie ułatwiają dwa szerokie rzepy Velcro zapinane w przeciwległych kierunkach.

Cena: 629,99 zł

Więcej: www.lasportiva.com/en

***

La Sportiva – Miura VS

Pasjonatom wspinaczki tego modelu nie trzeba przedstawiać. Miura VS „wychowała” już kilka pokoleń wspinaczy. Buty dedykowane dla zaawansowanych wspinaczy, dla których priorytetem jest precyzja i wsparcie na trudnych drogach w skale. Konstrukcyjnie producent nie dokonał rewolucji. Profil buta i znaczna asymetria pozostały bez zmian. Takie same są też gumy, z których wykonano podeszwę. W wersji męskiej jest to Vibram® XS Edge o grubości 4 mm, w damskiej Vibram® XS Grip 2 o grubości 3,5 mm.

La Sportiva – Miura VS

Najistotniejszą zmianą, która zapewnia jeszcze lepsze osiągi jest węższa guma na pięcie oraz bardziej precyzyjne zapięcia na trzy rzepy Velcro. Zwiększono również trwałość kształtu buta dzięki systemowi Permanent Power Platform. Pierwowzór też był wzmocniony przez P3, ale teraz działa to jeszcze lepiej. Nowa Miura VS została również odświeżona wizualnie. Rzepy „ubrane” w grafiki w kształcie plastrów miodu jednoznacznie sugerują, że te buty kleją się do skały.

Cena: 719,99 zł

Więcej info: www.lasportiva.com/en

***

Ocun – Strike LU

Buty wspinaczkowe Ocun Striker LU powstały w odpowiedzi na oczekiwania początkujących wspinaczy. To komfortowy model, wyposażony w wytrzymałą gumę, która świetnie poradzi sobie podczas stawiania pierwszych kroków na ścianie wspinaczkowej.

Ocun – Striker LU

Buty wspinaczkowe Ocun Striker LU zostały wyposażone w klasyczne wiązanie, co pozwala odpowiednio dopasować się do stopy. Projektanci zastosowali prosty, pozbawiony asymetrii profil zapewnia komfortowe wspinanie przez długie godziny. Projekt może stanowić także doskonały wybór wśród wszystkich użytkowników, którzy poszukują wygodnego modelu na drogi wielowyciągowe.

Całość zapinana jest za pomocą rzepa, co z pewnością sprawdzi się podczas sesji boulderowych, kiedy częściej ściągamy i zakładamy buty. Model wyposażono w podeszwę z gumą CAT rubber 1.1, 4,5 mm, która zapewnia odpowiednią przyczepność podczas treningu na panelu, a jej grubość wynosząca 4,5 mm sprawdzi się wśród początkujących wspinaczy, którzy wspinają się z dużą częstotliwością.

Cena: 399,99 zł

Więcej info: 8a.pl

***

Ocun – Striker QC

Buty wspinaczkowe Ocun Striker QC to wszechstronny model zaprojektowany przez czeską markę Ocun z dedykacją dla wszystkich tych, którzy swoją przygodę ze wspinaczką dopiero rozpoczynają. To wytrzymała konstrukcja wyposażona w odpowiednią gumę, która sprawdzi się podczas długich treningów.

Ocun – Striker QC

Buty wspinaczkowe Ocun Striker QC to miękka cholewka wykonana z mikrofibry. Całość świetnie dopasowuje się do stopy, zapewniając komfort w pierwszej fazie rozwoju wspinaczkowego. Prosty profil pozbawiony asymetrii w połączeniu z nieco szerszą piętą, pozwalają na noszenie ich przed długie godziny spędzone na panelu. Model będzie odpowiedni także dla użytkowników, którzy poszukują wygodnego modelu na drogi wielowyciągowe.

Całość zapinana jest za pomocą rzepa, co z pewnością sprawdzi się podczas sesji boulderowych, kiedy częściej ściągamy i zakładamy buty. Model wyposażono w podeszwę z gumą CAT rubber 1.1, 4,5 mm, która zapewnia odpowiednią przyczepność podczas treningu na panelu, a jej grubość wynosząca 4,5 mm sprawdzi się wśród początkujących wspinaczy, którzy wspinają się z dużą częstotliwością.

Cena: 399,99 zł

Więcej info: 8a.pl

***

Ocun – Pearl 20th Anniversary

Buty wspinaczkowe Ocun Pearl 20th Anniversary to specjalna edycja kultowego modelu Ocun Pearl, powstały po 20 latach od stworzenia pierwowzoru. Model dedykowany do wspinaczki w skałach doskonale sprawdzi się wśród wspinaczy ceniących sobie wygodę oraz wydajność użytkowanych butów.

Ocun – Pearl 20th Anniversary

Buty wspinaczkowe Ocun Pearl 20th Anniversary to propozycja, której cholewkę wykonano z syntetycznych włókien mikrofibry, co pozwoliło na stworzenie w pełni wegańskiego modelu. Wyściełany język dba o komfort podczas wstawek w skałach. Zastosowanie wiązania w postaci klasycznych sznurowadeł zapewnia jeszcze lepsze dopasowanie do stopy.

Model Ocun Pearl 20th Anniversary wyposażono w podeszwę na bazie gumy CAT rubber 1.5, 4 mm, która świetnie sprawdzi się w skałach, zapewniając świetne tarcie na połogich płytach i niewielkich krawądkach. Niesamowicie istotne jest także umiejętne połączenie wykorzystanej gumy z odpowiednią sztywnością całej podeszwy. W modelu Pearl specjalne jej profilowanie z jednej strony zapewnia odpowiednią sztywność, a drugiej jednak – nie ogranicza czucia skały. Dodatkowo zaimplementowana guma znajdująca się na pięcie pozwala na łatwe haczenie oraz odpowiednie dopasowanie.

Cena: 489,99 zł

Więcej info: 8a.pl

***

Red Chilli – Sensor

Jeśli chodzi o but Sensor, nazwa mówi wszystko: jest to najbardziej techniczny but w naszej gamie i został specjalnie opracowany do wspinaczki i boulderingu na strukturach oraz do startu w zawodach. Kombinacja minimalistycznej podeszwy środkowej i dużej asymetrii sprawiają, że Sensor to but, który świetnie sprawdzi się zarówno na małych stopniach jak i wielkich strukturach.

Red Chilli – Sensor

Podeszwa Vibram XS Grip i duży otok gumy na palcach zapewniają doskonałą przyczepność dokładnie tam, gdzie jest to potrzebne. I to nie jedyna rzecz, która jest szczególna w podeszwie: zmieniliśmy także grubość od 1 do 4 mm, aby pomóc w czułości – z dużą ilością gumy tam, gdzie jej potrzebujesz i mniej tam, gdzie kluczowe jest dobre wyczucie. Dzięki nieco węższemu, skoncentrowanemu na osiągach kroju, Sensor dobrze dopasowuje się do stopy.

Cena: 699 zł

Więcej info: redchiliclimbing.com

***

Red Chilli – Voltage LV

Voltage LV oferuje świetne dopasowanie i wszystkie funkcje niezwykle popularnego modelu Voltage, ale dla objętościowo mniejszej, szczuplejszej stopy, zwłaszcza w okolicy palców. Jego duża asymetria zapewni niezwykłą skuteczność podczas mocno przewieszonych wspinaczek.

Red Chilli – Voltage LV

Podeszwa środkowa to kompromis pomiędzy dobrym podparciem stopy na małych stopniach, ale jednocześnie jest wystarczająco miękka na duże obłe struktury spotykane na współczesnych balderowniach. Konstrukcja cholewki przypominająca skarpetę zapobiega otarciom i punktom uciskowym, dzięki czemu Voltage LV jest wygodny pomimo swojego agresywnego kształtu. Język w Voltage LV wykonany jest z oddychającej i elastycznej dzianiny, zaczynającej się poniżej zewnętrznej kostki, aby zapobiec punktom tarcia także tutaj.

Cena: 679 zł

Więcej info: redchiliclimbing.com

***

Red Chilli – Cirquit i Cirquit LV

Nowa wersja naszego bestselleru. But który jest jednym z najpopularniejszych modeli wśród początkujących głownie ze względu że niezwykle udanie łączy niesamowity komfort z wyzwaniami współczesnego wspinania na ścianach.

Red Chilli – Cirquit

Nowo opracowana guma podeszwy zapewnia optymalną przestrzeń dla palców a brak asymetrii pomoże w stawianiu precyzyjnie nawet na małych stopniach. Projektowany dla początkujących oraz dla fanów wygody, Cirquit oferuje wystarczającą wydajność do wspinania sportowego i boulderingu, dla wspinaczki wielowyciągowej oraz długich sesji treningowych.

Red Chilli – Cirquit LV

Środkowa podeszwa RC-Support zapewnia wystarczającą stabilizację, a dodatkowe podszycie w kostce dodaje dodatkowej wygody. Nowa, innowacyjna siateczka wykonana z TPU, która stanowi centralną część buta, jest bardzo miękka i przewiewna, a jednocześnie niezwykle wytrzymała. But dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych i w jednej wersji LV dedykowanej kobiecym stopom.

Cena: 399 zł

Więcej info: Circuit – redchiliclimbing.com; Cirquit LV – redchiliclimbing.com

***

Scarpa – Vapor S/ Vapor S Wmn

Nowa wersja popularnego i cenionego buta w kolekcji Vapor. Nowa „baletka” to niezwykła elastyczność cholewki oraz wyraźnie polepszone wyczucie skały. Innowacyjny system zapięcia, opartego na padach z rzepem – Nano Strap System, umożliwia precyzyjne spasowanie i usztywnienie cholewki.

Scarpa – Vapor S

Ultra precyzyjny panel podeszwy gwarantuje optymalne właściwości podczas pokonywania bardziej skomplikowanych dróg.

Cena: 730 zł

Więcej info: en-de.carpa.com

***

Scarpa – Generator, Generator MID

Po dwóch latach intensywnych pracach nad nowym butem przeznaczonym na drogi wielowyciągowe Scarpa prezentuje następcę produkowanego dotychczas modelu Maestro.

Scarpa – Generator MID

Nowy model Generator będzie występować w dwóch wersjach cholewki, niskiej oraz Mid, z osłoniętą kostką dla lepszej ochrony podczas wspinaczki w trudniejszym terenie.

Cena: Generator – 825 zł, Generator MID – 870 zł

Więcej info: en-de.scarpa.com

***

Scarpa – Veloce Lace

VELOCE L to wiązany model o profilu vegan friendly, zaprojektowany przede wszystkim do wspinaczki na panelu. Poprawiono także dopasowanie w przestrzeni palców, jej zwiększenie wpłynie na komfort podczas dłuższego wspinania.

Scarpa – Veloce Lace

Wiązana cholewka gwarantuje precyzyjniejsze dopasowanie do stopy.

Cena: 660 zł

Więcej info: en-de.scarpa.com

***

Simond – First Klimb

Model zaprojektowany dla osób zaczynających przygodę ze wspinaczką. First Klimb łatwo dopasowują się do kształtu stopy. Posiadają łagodny profil, dzięki czemu są bardzo wygodne.

Simond – First Klimb

Podeszwa zewnętrzna 100% Guma Wierzch buta 100% Politereftalan etylenu (PET) Wnętrze buta 100% Bawełna.

Cena: 189,99 zł

Więcej info: www.decathlon.pl/

***

Simond – Vertika Soft

Model do technicznej wspinaczki na poziomie zaawansowanym, o asymetrycznym profilu, zaprojektowany z myślą przede wszystkim o wspinaczce halowej. Asymetryczny kształt zapewnia większą precyzję i moc podczas ruchów oraz optymalizuje nacisk na małe stopnie.

Simond – Vertika Soft

Uwaga! Mocno wygięty kształt, odpowiedni do technicznej wspinaczki, może być mniej wygodny (szczególnie w wypadku stóp o typie greckim). Zdecydowaliśmy więc, że naciąg pięty będzie umiarkowany.

Simond – Vertika Soft, wersja damska

To rozwiązanie pozwala połączyć wysokie osiągi i wygodę. Podeszwa i rant wykonane zostały z gumy XS GRIP Vibram®, co gwarantuje bardzo dobre tarcie i czucie skały. Na pięcie znajduje się miękka guma. Cholewka została wykonana z syntetycznej skóry z podszewką (grubość = 2,5 mm), dzięki czemu obuwie nie rozciąga się w trakcie użytkowania.  Język uszyty jest z materiału o wysokim stopniu oddychalności. Vertika Soft ma również wersję damską.

Cena: 349,99 zł

Więcej info: www.decathlon.pl/

***

Tenaya – Indalo

But o perfekcyjnym wyważeniu – łączy w sobie świetne czucie skały, typowy dla marki komfort oraz przemyślaną konstrukcję, gwarantującą bezkompromisowe osiągi w skałach, na ściance czy baldach. Model wyposażono w dwuelementową dzieloną podeszwę, wykonaną z 3.5 mm gumy Vibram XS Grip.

Tenaya – Indalo

W połączeniu z miękką wewnętrzną skarpetą Indalo perfekcyjnie dopasowuje się do stopy, rozkładając siły działające na buta w sposób, który zapewni efektywną wspinaczkę. But wyposażony został w patent Friction Lock, czyli wymodelowaną wypukłość ułatwiającą haczenie pięty, a także system indywidualnie regulowanych rzepów Draxtor.

Cena: 749,99 zł

Więcej info: tenaya.net

***

Tenaya – Arai

To but, który początkującym użytkownikom pomoże się rozwinąć, a zaawansowanych zaskoczy swoją wszechstronnością. Model wyposażono w specjalną konstrukcję M4, zwiększając tym samym czucie skały. Dzięki M4 buty mogą być również obszerniejsze, a tym samym bardziej komfortowe dla osób o szerszych stopach, nie tracąc jednocześnie nic z precyzji ruchu.

Tenaya – Arai

Arai został oblany autorską gumą TENAYA o grubości 4 mm, zapewniającą dobre czucie skały oraz świetne tarcie. Cholewkę wykonano z mikrofibry, zwiększając zarówno wysoki komfort, jak i odprowadzanie wilgoci.

Cena: 499,99 zł

Więcej info: tenaya.net/

Źródło: materiały producentów
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum