16 marca 2023 17:10

Boulderowy oldschool. Nicolai Užnik na rzadko powtarzanym „Emotional landscapes” 8C (8C+?)

Nicolai Užnik powtórzył jeden z klasyków Maltatal, do tego rzadko chodzony – łupem Austriaka padło Emotional landscapes 8C Klema Loskota. Užnik sugeruje, że balder spokojnie zasługuje na dodanie plusa, zwłaszcza że – jak pisze – jakiś czas temu ukruszył się startowy stopień i w efekcie utrudnił się pierwszy ruch.

***

Maltatal plus Klem Loskot równa się solidna cyfra. Wiele problemów Austriaka docenionych zostało po latach. Choćby uchodzące za bardzo mocne w swoim stopniu Bügeleisen 8B+ z 2001 roku (niektórzy stawiają nawet na 8C), które potem zyskało jeszcze trudniejszą wersję – za nowy wymiar klasyka odpowiada Nalle Hukkataival, Fin dołożył w 2014 start z siedzenia (patrz: Bügeleisen w wersji SD).

Podobnie Loskot „nie docenił” Emotional landscapes, które otworzył w 2002 roku, po czterech latach bojów. Przy boulderze postawił 8B+, dziś to już 8C, a może nawet 8C+, o czym wspomina Nicolai Užnik. Austriak nie ma też wątpliwości, że Emotional landscapes to najtrudniejsza rzecz, jaką do tej pory zrobił. A zrobił między innymi wspomniane Bügeleisen SD (więcej o tym przejściu pisaliśmy TUTAJ).

Archiwalne ujęcia z Emotional landscapes, przed kamerą Klem Loskot:
Mimo upływu lat Emotional landscapes jest wyjątkowo rzadko powtarzane. Jak dotąd prawdopodobnie udało się to tylko czterem wspinaczom. Pierwsze powtórzenie zrobił w 2004 roku Martin Moser, dekadę później drugie dołożył Nalle Hukktaival, w 2017 był jeszcze Florian Schmalzl i teraz Nicolai Užnik.

źródło: Nicolai Užnik
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum