8 marca 2023 09:41

Angelika Rainer z życiowym przejściem w Perles: pada „Esclatamasters” 9a

Angelika Rainer poprowadziła Esclatamasters 9a w Perles. To życiowe przejście doświadczonej Włoszki, przed laty głównie mistrzyni drytoolingu (przeszła między innymi A Line Above The Sky D15- Toma Ballarda w rejonie Tomorrows World w Dolomitach), ale od dłuższego czasu wspinającej się też ostro w skałach. Niemałą zasługę w ostatnich sukcesach Rainer ma Bask Patxi Usobiaga, pod okiem którego Angelika trenowała przez ostatni rok.

Angelika Rainer na „Esclatamasters’”9a de Perles (fot. Javi Pec)

Angelika Rainer na „Esclatamasters’”9a de Perles (fot. Javi Pec)

***

Angelika Rainer tak pisze na swoim profilu:

Podróż, która mnie tu doprowadziła, trwała 25 lat, od pierwszej lekcji na ścianie, która uzależniła mnie od wspinania. I ile się po drodze wydarzyło. Przez te lata nawet nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek osiągnę taki wynik, ale w pewnym momencie wpadłam na szalony pomysł. I jak powiedział Walt Disney: jeśli potrafisz o czymś marzyć, możesz tego dokonać!.

Esclatamasters to droga Ramoneta z 2006 roku (za obicie odpowiada Salva Serrano). Droga ma już sporo kobiecych przejść, przed Angeliką powtórzyły ją: Francuzka Florence Pinet (2015, pierwsze kobiece przejście), Hiszpanka Mar Álvarez, Włoszka Laura Rogora, Belgijka Anak Verhoeven i Brytyjka Hazel Findlay (pierwsza Brytyjka z tak trudną drogą sportową na koncie).

A wracając do skalnego dorobku Rainer, w tym roku Włoszka aż dwukrotnie podbiła życiówkę. W styczniu tego roku przeszła też swoje pierwsze 8c+, ponad 30-metrową  Solitary Souls 8c+ w Arco.

***

Angelika Rainer jest bohaterką filmu My Upside Down World w reżyserii Eleny Goatelli. Dokument poświęcony Włoszce mogliście obejrzeć na Krakowskim Festiwalu Górskim w 2021 roku.

źródło: Desnivel, Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum