2 marca 2023 08:49

35 lat i trzy przejścia: Alessandro Zeni powtarza „Malvaziję” 8c+

Włoch Alessandro Zeni poprowadził Malvaziję 8c+ w Dvigradzie. To dopiero trzecie przejście chorwackiej drogi w ciągu 35 lat.

***

Malvazija to kawał historii. Drogę otworzył w 1988 roku Maurizio Manolo Zanolla, oceniając jej trudności na 8b+. Dopiero 22 lata później pierwsze powtórzenie zrobił Cody Roth, podnosząc wycenę do 8c+. Korekta trudności wynikała z urwania przez Amerykanina kilku chwytów.

Malvazija to niedługa, boulderowa i palczasta droga. Alessandro Zeni pisze o niej na swoim profilu między innymi tak:

Mimo kiepskich warunków (zaczął padać deszcz), cieszę się, że udało mi się zrobić prawdopodobnie drugie powtórzenie drogi: bolesnej, fizycznej i mimo jedynie nieco ponad 15 metrów długości wymagającej siły palców i precyzyjnej pracy nóg.

Włoch dodaje jeszcze:

Historia tej linii jest dość tajemnicza, wiem, że przede mną powtórzył ją tylko Cody Roth, urywając kilka chwytów (do obrywów doszło być może także przez jego przejściem), trudno porównać drogę do jej oryginalnej wersji. Kilka chwytów, z pewnością, jest sztucznych, tak więc niełatwo poznać jej prawdziwą historię. Zrobiłem ją w ten sam sposób co Cody, widziałem film z jego przejścia i użyłem tych samych patentów.

Alessandro Zeni i palczasta „Malvazija" 8c+ (fot. arch. A. Zeni)

Alessandro Zeni i palczasta „Malvazija” 8c+ (fot. arch. A. Zeni)

***

To nie pierwsze spotkanie Alessandro z linią autorstwa Maurizio Manolo. W 2021 roku powtórzył słynny Eternit z 2009 roku w rejonie Baule (Dolomity, Vette Feltrine, 1900 m n.p.m.). Przy drodze postawił 9a+, oryginalnie wyceniona była na 9a. Eternit to wzorzec płytowego, ultratechnicznego wspinania, przypomina finezyjny taniec po mikrochwytach na długości 30 metrów. Ale historia Eternita ma też drugie dno, pisaliśmy o niej właśnie przy okazji przejścia Ale Zeniego.

Poniżej na filmie Zeni i obraz Eternita widziany jego oczami. Włoch pisze: „akcja filmu być może jest wolniejsza niż ta, do jakiej dziś przywykliśmy, ale najlepiej oddaje styl wspinania, którego esencją są spokój i cierpliwość(…)”:




źródło: Instagram, 8a.nu, archiwum wspinanie.pl




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum