Wspinaczka? Zacznij od odpowiedniego ubioru [sponsorowany]

Wspinaczka górska to wymagający sport, który wiąże się z wieloma wyzwaniami. Chcąc uchronić się przed niskimi temperaturami i wpełzającym wszędzie śniegiem, należy zadbać o przystosowany do warunków strój. Co warto wiedzieć o odzieży wspinaczkowej?

Zimowe warunki a metoda na cebulkę

Metoda ubioru na cebulkę sprawdza się w przypadku wielu dziedzin sportowych związanych z wysiłkiem na świeżym powietrzu. Pozwala na przystosowanie każdej warstwy do zmieniających się warunków atmosferycznych i wzrastającą energią cieplną ciała. Ilość założonych ubrań nie powinna przekraczać poziomu pięciu powłok. Ponadto należy zadbać, aby każda z nich była możliwie najlżejsza. Dlaczego? Ponieważ zimowa wędrówka wiąże się z koniecznością zabrania ze sobą plecaka wypełnionego niezbędnym wyposażeniem. Znajdziemy tam czekan, raki, lawinowe ABC oraz termos z rozgrzewającym napojem. Warto także zwrócić uwagę na to, że wraz z kolejnymi krokami i przebytymi wysokościami szybciej zaczynamy odczuwać zmęczenie, więc ciężkie ubrania mogą potęgować to wrażenie.

Co jest ważne w zimowej odzieży wspinaczkowej?

To, jak się ubierzemy w góry w miesiącach zimowych, należy dokładnie przemyśleć. Wpływ na wybrane elementy powinny mieć nie tylko aktualne i przewidywane warunki pogodowe, ale również nasze indywidualne potrzeby. Istnieje jednak kilka podstawowych kryteriów dotyczących odzieży wspinaczkowej. Dobre ubrania będą:

  • lekkie
  • komfortowe,
  • termoaktywne,
  • oddychające,
  • chroniące przed wiatrem,
  • izolujące przed wilgocią z zewnątrz.

Z tego powodu warto postawić na materiały wodoodporne oraz takie, które w krótkim czasie wyschną do poziomu zapewniającego komfort po ponownym założeniu. Nie zaleca się zakładania ubrań wykonanych z bawełny, gdyż w wielu aspektach nie spełnia ona warunków kwalifikujących do tytułu odzieży wspinaczkowej. Ponadto, dopóki wchodzimy na górę, może nam w nich być ciepło, jednak w trakcie postoju szybko odczujemy nagłą utratę ciepła, która potęguje się pod wpływem mroźnego wiatru. O taką izolację warto zadbać tuż przy skórze, mamy jednak ogromny wybór odzieży termoaktywnej męskiej na Sportano.pl, dzięki czemu bez problemu znajdziemy produkt, który spełni nasze kryteria.

Metoda ubioru na cebulkę sprawdza się w przypadku wielu dziedzin sportowych związanych z wysiłkiem na świeżym powietrzu (fot. materiały partnera)

Pierwsza warstwa, czyli bielizna termoaktywna

Bazą do stworzenia zestawu ubrań na wyjście w góry powinna być bielizna termoaktywna, która zapewni odpowiedni komfort cieplny. Na kryterium wygody składa się oczywiście materiał, z jakiego jest ona wykonana. Jako że przez cały czas ma on kontakt ze skórą, nie może wywoływać żadnych podrażnień. Tutaj sprawdzi się wełna merino oraz tkaniny syntetyczne odznaczające się właściwościami odprowadzania nadmiaru wilgoci. Do tej grupy zaliczamy zarówno majtki, staniki, skarpety, jak i koszulki czy kalesony, więc każdy z tych elementów powinien przylegać do ciała i wspomagać regulację temperatury. Ponadto odzież termoaktywna damska w żaden sposób nie może krępować ruchów, a wręcz umożliwiać swobodne poruszanie się w każdej sytuacji.

Ciepła bluza – must-have na wspinaczkę

Bluza to kolejny niezbędny element stroju wspinaczkowego. Lekka, wygodna i termoaktywna to cechy, które ją reprezentują. Warto pamiętać, że wszystkie elementy ubioru na wyjście w góry lepiej ze sobą współpracują, gdy charakteryzują się podobnymi właściwościami. Tym samym, jeżeli zdecydujemy się na założenie bielizny termoaktywnej i dodamy do niej grube, ciężkie okrycie wykonane z bawełny szybko odechce nam się pokonywania kolejnych kilometrów. Zatem jaka bluza sprawdzi się w niskich temperaturach? Taka, która będzie lekka i oddychająca. Może to być bluza typu longsleeve czy polar.

Kurtka – skuteczna izolacja

Kurtka to ostatnia warstwa naszego ubioru wspinaczkowego. Stanowi ona skuteczną obronę przed mrozem i ostrym wiatrem. Podczas wchodzenia nie zawsze się nam przydaje. Zazwyczaj zakładamy ją jedynie, gdy zaczynamy wspinaczkę. Jednakowoż w trakcie postoju czy dotarciu do wyznaczonego celu okazuje się ona niezbędnym elementem ubioru. Przyda się również w trakcie wędrówki granią, gdyż zazwyczaj nie są to na tyle wymagające fragmenty trasy, więc nie wytwarzamy wystarczająco energii, aby zrównoważyć wpływ porywów wiatru. Ponadto stanowi ona niejako warstwę ochronną przed deszczem oraz sypiącym śniegiem, co pozwala na swobodne poruszanie się nawet podczas nieoczekiwanych opadów.

Odpowiednio dobrane spodnie to duży krok w kompletowaniu stroju do wspinania (fot. materiały partnera)

Spodnie – jak pokonać śnieżne zaspy?

Odpowiednio dobrane spodnie to duży krok w kompletowaniu stroju do wspinania. Nie sprawdzą się tutaj dżinsy czy inne nieelastyczne spodnie. Po pierwsze ich nogawki mokną w śniegu i z czasem zamarzają, co zmniejszy komfort wspinania. Ponadto namoknięte spodnie są nie tylko zimne, ale również ciężkie. Aby temu zapobiec, tworzy się sportowe modele uzupełnione o specjalną membranę, dzięki czemu nie wchłaniają wody. Pozwoli nam to na swobodne przechodzenie przez zaspy śniegu oraz uczestniczenie we wszelkich zimowych rozrywkach. Warto zwrócić uwagę na to, czy wybrane spodnie nie krępują naszych ruchów, gdyż w wysokogórskich warunkach korzystamy z rozmaitych rozwiązań przy pokonywaniu śnieżnych pułapek.

Akcesoria niezbędne do wspinaczki górskiej zimą

Wspinaczka górska zimą wymaga od sportowca dokładnych i długich przygotowań. najpierw kompletujemy strój, potem wybieramy plecak, a na koniec nie można zapomnieć o niezbędnych akcesoriach. Mają one za zadanie zabezpieczyć nas przed odmrożeniami oraz wszelkimi innymi skutkami długotrwałego przebywania pośród zasp śniegu. na pierwszym miejscu należy umieścić ciepłą i wygodną czapkę. Powinna ona zmieścić się zarówno pod kapturem, jak i pod kaskiem, więc modele z pomponami raczej nie sprawdzą się w takich warunkach. Warto zabrać ze sobą również komin lub wygodną, lub łatwo układającą się chustę. Dobrze jest uzbroić się także w nieprzemakalne rękawice oraz okulary przeciwsłoneczne. Dodatkowym uzupełnieniem mogą być stuptuty, które pozwolą na ochronę nogawek i butów przed łatwo osadzającym się śniegiem. Te wiele innych produktów do wspinaczki znajdziemy na stronie: https://sportano.pl/.

Tagi:



  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum