16 lutego 2023 19:08

Test: Black Diamond Cirque Hybrid Gloves – uniwersalne rękawice

Zima trwa w najlepsze, cały czas panują również nie najgorsze warunki, zachęcające do narciarskich wycieczek. Nieodłącznym wyposażeniem skitourowych wypadów są rękawiczki, a w ostatnim czasie miałem okazję testować właśnie jeden z modeli Black Diamond. Jak zatem wypadły Cirque Hybrid Gloves?

Rękawice miałem okazję sprawdzić podczas zimowego biegania oraz podczas skitourowych wycieczek (fot. wspinanie.pl)

Rękawice Cirque Hybrid Gloves to propozycja przeznaczona dla skitourowców oraz zimowych biegaczy. Ich hybrydowość jest dwojaka – po pierwsze konstrukcja głównej rękawicy jest skrojona z dwóch materiałów: skóry i softshella (Pertex Quantum), po drugie – do dyspozycji mamy dodatkową łapawicę (ocieploną Primaloftem Cross Core), którą możemy używać w zależności od potrzeb (czy też temperatury).

Rękawice wyposażone są w dodatkową ocieploną łapawicę (fot. wspinanie.pl)

Trzeba przyznać, że rękawica robi dobre wrażenie – jest porządnie uszyta, zastosowane materiały są wysokiej jakości. Co więcej, zarówno Pertex, jak i Primaloft wykonane są z użyciem przędzy oraz włókien pochodzących z recyklingu (odpowiednio 100 i 90%). „Zielone” rozwiązania dopełnia ekologiczny, wolny od PFC impregnat DWR.

Testowanie

Rękawice miałem okazję sprawdzić podczas zimowego biegania oraz podczas skitourowych wycieczek. Największy atut Cirque poznałem od razu – to dopasowanie i „czucie” jakie zapewnia. Mimo, że materiał składa się z trzech (cienkich) warstw mamy w zasadzie pełną kontrolę nad typowymi turowymi czynnościami, takimi jak zakładanie (ściąganie) fok, dopinanie wiązań, czy zakładanie kurtki, kasku, gogli, rozpinanie plecaka etc.

Największy atut Cirque poznałem od razu – to dopasowanie i „czucie” jakie zapewnia ta rękawica (fot. wspinanie.pl)

Dodatkowo rękawica ma doszyte panele skórzane, które poprawiają trzymanie kijków (minimalizując ślizganie się rączki w rękawicy). Innym praktycznym drobiazgiem jest zamszowy panel przyszyty nad kciukiem – służy przecieraniu gogli. Cirque nie mają na opuszkach palców wskazujących materiału, który pozwala operować ekranem dotykowym – dla jednych minus, dla drugich rzecz bez znaczenia…

W Cirque mamy w zasadzie pełną kontrolę nad typowymi turowymi czynnościami, takimi jak zakładanie (ściąganie) fok, dopinanie wiązań, czy zakładanie kurtki, kasku, gogli, rozpinanie plecaka (fot. wspinanie.pl)

Hybrydowa budowa, która pozwala na używanie rękawicy w dwóch „trybach”: „oddychającym” i „ocieplającym”. Ten drugi uzyskujemy po założeniu na pięciopalczastą wersję primaloftową łapawicę (nieużywaną można schować w kieszonce na wierzchniej stronie mankietu). Trzeba zaznaczyć, że nie jest ona zbyt gruba, co ustanawia zakres rekomendowanych temperatur na -7 do 7°C.

Ja używałem Cirque w zakresie -4 do 5°C. W zasadzie powyżej 3°C podczas wysiłku takiego jak bieganie, podchodzenie na turach był mi w nich już za ciepło. Gdy było zimniej to zapewniały mi pełny komfort (w przypadku wspomnianego wysiłku). Po założeniu łapawicy – podczas zjazdów, zbiegania – Cirque sprawdzał się, zapewniając ciepło, do -4°C. Trochę gorzej było gdy używałem rękawic podczas jazdy na nartach na wyciągu, czy w mieście (bez większego wysiłku aerobowego) – wtedy komfort „kończył” się trochę wcześniej bo przy -2°C. Nie da się jednak ukryć, że każdy my inną akceptację na zimno…

Rękawice Cirque Hybrid to bardzo funkcjonalny produkt, sprawdzający się podczas umiarkowanych zimowych temperatur (fot. wspinanie.pl)

Podsumowanie

Rękawice Cirque Hybrid to bardzo funkcjonalny produkt, sprawdzający się podczas umiarkowanych zimowych temperatur. Bardzo dobrze nadający się na narciarskie wycieczki, zapewniając podczas nich świetne czucie kijków, czekana oraz pozwalający na wykonanie większości czynności bez konieczności ściągania rękawicy. Uszyte są z wysokiej jakości materiałów (w dużej mierze pochodzących z recyklingu), a ich budowa jest dopracowana co powoduje, że sprawdzają się zarówno w terenie, jak i „cywilu”.

Sprocket

Więcej o Cirque Hybrid Gloves znajdziecie na stronie producenta: www.blackdiamondequipment.com/en_PL/
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum