26 lutego 2023 18:37

Olga Kosek druga w końcowej klasyfikacji Lodowego Pucharu Europy

Sezon 2022/23 był bardzo udany dla Olgi Kosek. Polska zawodniczka startowała regularnie oraz skutecznie i wywalczyła drugie miejsce w końcowej klasyfikacji Lodowego Pucharu Europy w konkurencji prowadzenie.

Olga Kosek (fot. UIAA/Luke Briggs)

Olga Kosek (fot. UIAA/Luke Briggs)

***

Na Lodowy Puchar Europy złożyły się cztery edycje z tradycyjnym już finałem w Oulu (Finlandia). Olga przystępowała do finałowej walki z dorobkiem punktowym, który dawał jej trzecie miejsce. Prowadząca Holenderka Marianne van der Steen była poza zasięgiem. Ale zadanie Oli, poprawienia pozycji, było nieco ułatwione. Druga w klasyfikacji Maja Sustar Habjan nie wybrała się do Oulu, co sprawiło, że punktowane miejsce oraz lepszy start od czwartej Anety Louzeckiej gwarantował srebro w końcowej klasyfikacji.

Olga wystartowała świetnie, po klasyfikacjach zajmowała pierwszą pozycję. Finał jednak nie poszedł po jej myśli. Wydaje się, że ustawiono zbyt prostą drogę finałową, przed startem naszej zawodniczki ukończyło ją aż 5 zawodniczek. Olga wyraźnie się spieszyła i chyba do finałowego skoku, po którym w zasadzie był już koniec drogi, podeszła zbyt mało skoncentrowana. Nieprecyzyjnie zaczepiona dziabka i skończyło się na 7. miejscu. Jako że Louzecka spadła niżej, strategiczny cel, czyli drugie miejsce w PE, został osiągnięty. W zawodach zwyciężyła Marianne van der Steen, która był bezapelacyjną europejską liderką sezonu 2022/23.

Dla Olgi ten sezon był naprawdę udany. Wywalczyła 2. miejsce w końcowej klasyfikacji PŚ na czas, w PŚ na trudność punktowała w każdych zawodach i ostatecznie była 10. Brawo!

Końcowa klasyfikacja PE na trudność pań:

 1. Marianne VAN DER STEEN NED 380 pkt.
 2. Olga KOSEK POL 221 pkt.
 3. Aneta LOUZECKA CZE 189 pkt.
 4. Izabela KOPEC POL 60 pkt.
 5. Katarzyna ZADROZNIAK POL 20 pkt.

W rywalizacji panów bardzo dobrze wystartował także Jan Mondzelewski, który w kwalifikacjach wywalczył 9. miejsce, a ostatecznie w finale był 10. Jan startował w tym sezonie regularnie, co zaowocowało ostatecznie bardzo dobrym, 5. miejscem w końcowej klasyfikacji PE. Super!

Nasza męska reprezentacja w Finlandii była dość liczna, 26. miejsce zajął Aleksander Huszczo, 33. młodziutki Daniel Kokoszka (16 lat). Daniel równocześnie startował w Mistrzostwach Świata Juniorów w kategorii U19. Wywalczył tam 8. miejsce.

W Oulu triumfował Virgile Devin. Francuz jest także zdobywcą Lodowego Pucharu Europy.

Końcowa klasyfikacja PE na trudność panów:

 1. Virgile DEVIN FRA 340 pkt.
 2. Dennis VAN HOEK NED 315 pkt.
 3. Basile FETET FRA 232 ppkt.
 4. Jan MONDZELEWSKI POL 133 pkt.
 5. Aleksander HUSZCZO POL 61 pkt.
 6. Jędrzej JABŁOŃSKI POL 58 pkt.
 7. Mateusz PASZEK POL 8.95 pkt.
 8. Jan DRYSZEL POL 8 pkt.
 9. Bartosz RACZYK POL 5.85 pkt.
 10. Daniel KOKOSZKA POL 0.95 pkt. • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Gratulacje- Olga Kosek druga w końcowej klasyfikacji Lodowego Pucharu Europy [9]
  Gratulacje! Olga- jej występy kojarzą mi się z działem SK…

  26-02-2023
  Edgar Nevermore