5 lutego 2023 18:50

Najtrudniejsza droga we Włoszech to od dziś „Excalibur” 9b+. Otwiera Stefano Ghisolfi

Stefano Ghisolfi dopiął swego i poprowadził supertrudny projekt w rejonie Drena (Arco) – Excalibur. Drogę wycenił na 9b+, co plasuje ją na samym czubku włoskich ekstremów.

Stefano Ghisolfi na drodze „Excalibur” 9b+ (fot. Marco Erspamer)

Stefano Ghisolfi na drodze „Excalibur” 9b+ (fot. Marco Erspamer)

***

To jedna z tych linii, o której głośno było na długo przed tym, jak została pełnoprawną drogą. Biegnie w rejonie Drena, niedaleko Arco. Co prawda to nie Stefano Gisolfi obił projekt, a jego przyjaciele (Morris Fontanari i Cristian Dorigatti), ale to właśnie on jakiś rok temu zapalił się do pracy nad ekstremem. Do współpracy zaprosił między innymi takich mistrzów skały jak Jakob Schubert, Adam Ondra i Will Bosi.

Zbliżenie na chwyty, jakie oferuje najtrudniejsza droga we Włoszech:
A tu projektu próbują Stefano i Szkot Will Bosi:
Excalibur to krótka propozycja (w sumie 18 ruchów). Mocno przewieszona, mocno boulderowa i po bardzo bardzo małych chwytach. Taki palczasty horror.

Stefano napisał po przejściu:

Trudno sobie wyobrazić bardziej idealną linię. Muszę przyznać, że cały proces pracy nad nią był niesamowicie trudny – od pierwszego razu, kiedy wymyśliłem patenty i pomyślałem, że to niemożliwe do zrobienia, do momentu przejścia, kiedy czułem się solidnie i pewnie. Ale najlepszą rzeczą w tym projekcie byli ludzie wokół, wspólne dzielenie się chwilami i próbowanie drogi z najlepszymi wspinaczami na świecie, ale co ważniejsze, z moimi przyjaciółmi.

Jestem też pewny wyceny 9b+, tym razem nie mam wątpliwości. Z pewnością jest to moje najtrudniejsze pierwsze przejście i prawdopodobnie najtrudniejsza droga we Włoszech!

Szansę na powtórzenie ma niewątpliwe Will Bosi, który w takich formacjach jest bardzo mocny.

***

Stefano Ghisolfi jest dziś jednym z gigantów sportowego wspinania. Excalibur to już jego czwarte 9b+ (ma też poprowadzonych wiele dróg 9b). Poprzednie to: Perfecto Mundo w Margalefie (2018), Change we Flatanger (2020) i Bibliographie w Céüse (2021).
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Najtrudniejsza droga we Włoszech to od dziś „Excalibur” 9b . Otwiera Stefano Ghisolfi [15]
    Brawo Stefano! Jest rzeczą logiczną i ambicjonalnie umotywowaną ze autorem…

    6-02-2023
    Edgar Nevermore