20 lutego 2023 19:39

Jest sukces! Jost Kobusch zimą i solo na Denali

Spory sukces młodego Niemca, który przez ostatnie dwa sezony zimowe zaskakiwał nas ambitnymi, lecz nieskutecznymi próbami na Evereście. W tym roku zmienił cel, na szczęście jednak nie zmienił podejścia do wspinania. O 1:03 (czasu lokalnego) 19 lutego Jost Kobusch stanął samotnie na szczycie zimowego Denali.

***

Ekipa wspierająca alpinistę w bazie podała informację, że Jost wrócił bezpiecznie do wysokiego obozu, z którego wyruszył na atak szczytowy o 3 po południu w sobotę. Na szczyt dotarł o 1 w nocy w niedzielę. Akcja obóz-szczyt-obóz trwała 35 godzin. W informacji czytamy:

Jost dał znać, że wszystko ok, ma tylko lekko odmrożone palce u stóp.

Jost Kobusch Denali

Track GPS Josta Kobuscha z ataku szczytowego na Denali (fot. explorersweb.com)

Jak widać, urządzenie śledzące nie zapisało wejścia na szczyt, jednak jest to tylko błąd. Jak już wyjaśniono, Jost wszedł na szczyt i niemal od razu zawrócił, ponieważ pogoda była fatalna. Zdążył jednak nadać wiadomość do swojego zespołu w bazie, która zawiera współrzędne szczytu.

Jost Kobusch Denali

Wiadomość potwierdzająca zdobycie szczytu (fot. Jost Kobusch FB)

Jost wspinał się Kuluarem Messnera, a podczas zejścia skorzystał prawdopodobnie ze skrótu zwanego Wąwozem Ratunkowym (Rescue Gully). 

Jost Kobusch

Jost Kobusch pod Denali (fot. Janssen Fabian / Jost Kobusch FB)

Ostatnie zimy walczył dzielnie, jednak bez sukcesów. Tym cieplejsze są nasze gratulacje. Jost Kobusch jest pierwszym nie-Amerykaninem, który zdobył Denali w zimie i solo, a także pierwszym alpinistą, który pokonał zimą Kuluar Messnera. Była to jego pierwsza próba na tej górze. Choć planował zdobywać Denali w 2019 roku, jego plany pokrzyżowała pandemia i lockdown. 

Trzymamy kciuki za bezpieczny powrót! Oprócz zejścia z góry, Josta i jego przyjaciół z obozu czeka zejście na lodowiec Kahiltna Glacier i znalezienie miejsca nadającego się do lądowania dla samolotu. Jeśli pogoda pozwoli, do cywilizacji wrócą prawdopodobnie za około tydzień.

O Denali. Historyczne wspinaczki

Najwyższa góra Ameryki Północnej, wcześniej znana głównie pod nazwą Mount McKinley, ma 6190 m wysokości i wchodzi w skład Korony Ziemi. Choć oczywiście znacznie niższa niż góry w Himalajach i Karakorum, ze względu na swoją lokalizację na dalekiej północy, uważana jest za najzimniejszą górę świata.

Po raz pierwszy szczyt zdobyli Amerykanie i jeden pół-Szkot, pół-Indianin. Wydarzyło się to latem 1913 roku. Pierwszego wejścia zimowego dokonali w 1967 roku Art Davidson, Dave Johnston i Ray Genet, wykorzystując drogę normalną, czyli przez Filar Zachodni. Droga, którą wspinał się Jost Kobusch, nosi imię legendarnego Messnera, który wraz z Austriakiem Oswaldem Oelzem wspiął się na szczyt, podążając logicznym kuluarem śnieżnym o nachyleniu dochodzącym do 45 stopni, w 1976 roku. W lutym 1984 roku japoński poszukiwacz przygód Naomi Uemura wszedł na szczyt w pojedynkę, jednak przepadł bez śladu podczas zejścia. Nigdy nie znaleziono jego ciała. Pierwszym alpinistą, który zdobył szczyt zimą solo i przeżył, był przewodnik górski Vern Tejas. Amerykanin postawił stopę na wierzchołku Denali w 1988 roku, po przejściu drogi normalnej. 

Pierwszym Polakiem, który zdobył dach Ameryki Północnej, był Marek Głogoczowski, taternik, alpinista i himalaista, ale też filozof i pisarz. Dokonał tego latem 1970 roku, wraz ze wspinaczem z Austrii.

Jost Kobusch Denali

Jost Kobusch pod Denali (fot. Janssen Fabian / Jost Kobusch FB)

Próby Josta Kobuscha na Mount Everest

30-letni dzisiaj Niemiec eksperymentował z Everestem dwa razy. Po raz pierwszy w sezonie 2019/2020 – osiągnął wtedy Zachodnią Grań i wysokość około 7300 m. W drugiej próbie w sezonie 2021/2022 dotarł na 6500 m, przed dalszą wspinaczką powstrzymał go silny wiatr. W obu próbach wspinał się sam, bez butli z tlenem i rzadko uczęszczaną drogą przez Zachodnią Grań i Kuluar Hornbeina. Były to przedsięwzięcia z tych raczej ryzykownych.

Michał Gurgul

źródła: Jost Kobusch FB, abenteuer-berg.de, ExplorersWeb
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Gratulacje [3]
    I używa polskich czekanów Eliteclimb...

    21-02-2023
    January