22 lutego 2023 13:50

Florian Wientjes przechodzi „Off the Wagon low start” 8C+

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych europejskich balderów znów powtórzony. Na topie Off the Wagon w wersji low start 8C+ w Val Bavona staje Niemiec Florian Wientjes.

Florian Wientjes na „Off the Wagon w wersji low start” 8C+ (fot. Xaver Quintus)

Florian Wientjes na „Off the Wagon w wersji low start” 8C+ (fot. Xaver Quintus)

***

Off the Wagon to wizytówka doliny Bavona. Podstawową wersję, cenioną na 8B+, jako pierwszy przeszedł w 2012 roku Fin Nalle Hukkataival (samą linię wynaleźli dużo wcześniej Dave Graham i Chris Sharma, znana była pod nazwą Cart Project). Ten bardziej ekstremalny wariant, zakładający niższy start, dołożył w 2018 roku Shawn Raboutou, a dopiero dwa lata później jako pierwszy powtórzył James Webb (na filmie poniżej):
Off the Wagon low start ma już sporo przejść, większość wspinaczy startuje ze stojącego pod kamieniem charakterystycznego wozu. Z tradycji wyłamał się Giuliano Cameroni, który postanowił odsunąć wóz – wystartował z tych samych chwytów co w wersji sit, ale zrobił to stojąc na ziemi. Powiedział później: „trudności się nie zmieniają, ale ten sposób pokonania boulderu jest ładniejszy i bardziej logiczny”. Dla porządku dodajmy, że Florian Wientjes wybrał tradycyjny sposób.

Dla Niemca Off the Wagon low start jest topowym przejściem, choć blisko granicy 8C+ jest Bokassa’s Fridge sit w Kochel (to start z siedzenia do głośnego problemu Toniego Lamprechta), które jako pierwszy pokonał w 2021 roku.

źródło: Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum