24 lutego 2023 17:44

Zmarł Allen Steck (1926-2023)

W wieku 97 lat zmarł Allen Steck, amerykański wspinacz, alpinista, autor wielu ważnych przejść w Ameryce Północnej.

***

Urodził się w 1926 roku i rozpoczął swoją przygodę ze wspinaniem jeszcze w latach 30. ubiegłego wieku. Jeszcze przed drugą wojną światową zrealizował pierwsze przejście pn.-zach. filara Mount MaClure w Sierra Nevada  (Kalifornia). Podczas wojny służył w marynarce wojennej.

W Yosemitach pojawił się w 1947 roku. Dwa lata później odwiedził Alpy, gdzie jako pierwszy Amerykanin w historii pokonał drogę Comiciego na pn. ścianie Cima Grande (Dolomity).

W 1950 roku wspólnie z Johnem Salathe dokonał przełomowego przejścia na Sentinel Rock w Yosemite. Powstała droga Steck-Salathé, która w tym czasie była najtrudniejszą i najdłuższą w rejonie. Zespół większość terenu pokonał klasycznie, od czasu do czasu korzystając z hakówki, w połowie ściany na gładkim, 10-metrowym fragmencie wspinacze wbili ciąg boltów.

W 1954 roku Steck brał udział w jednej z pierwszych dużych amerykańskich wypraw w Himalaje. Wyprawa nie wróciła z sukcesem spod Makalu, szczytu nie udało się zdobyć.

W 1965 roku dokonał pierwszego przejścia Hummingbird Ridge na Mount Logan na Alasce. Wspinaczka zajęła zespołowi, w którego składzie byli jeszcze Dick Long, John Evans, Jim Wilson, Frank Coale i Paul Bacon, 35 dni. Pomimo licznych prób nigdy nie została powtórzona… Przejście Hummingbird Ridge uważa się za jedno z najpoważniejszych w historii.

W  1970 wspólnie z Dougiem Robinsonem Steck wytyczył Doors of Perception na North Palisade (Sierra Nevada, Kalifornia)

Wspólnie z Stevem Roperem był przez wiele lat redaktorem ważnego górskiego pisma „Ascent”, razem też napisali przewodnik „Fifty Classic Climbs of North America”, z którego korzystały pokolenia amerykańskich wspinaczy.

Był aktywny także w w wieku senioralnym. 70. urodziny uczcił ponownym przejściem drogi Steck-Salathé. Gdy miał 86 lat, nadal chodził na gładkim 10-metrowym fragmencie na ściankę wspinaczkową dwa razy w tygodniu.

Bliżej tego niesamowitego wspinacza możecie poznać dzięki dokumentowi: Allen Steck | Legacy Series, cz. 2.

Źródło: Wikipedia, Jim Herrington
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Jest luka ;) [9]
  W 1965 roku dokonał pierwszego przejścia Hummingbird Ridge na Mount…

  24-02-2023
  andrzej

  Allen Steck (1926-2023) [4]
  [']

  6-03-2023
  GG

  TomaszKa: Zawrat
  -- moved topic -- ...

  łojant: Re: RIP
  Tak !...

  Krzysztof89: Re: RIP
  burlan napisał: Czyżby Eugeniusz Głazunow?...