31 stycznia 2023 12:31

Zmarła Anna Czerwińska (1949-2023)

W wieku 73 lat zmarła Anna Czerwińska, alpinistka i himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i pierwsza Polka z Koroną Ziemi.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 16 lutego o godz.14.00 w Domu Pogrzebowym na Cmentarzu Komunalnym Wojskowym /Powązki Wojskowe / w Warszawie , po czym nastąpi odprowadzenie do miejsca spoczynku w Alei Zasłużonych / kwatera GII, rząd Tuje, miejsce 10/.

Anna Czerwińska (fot. Piotr Deska)

***

Anna Czerwińska była jedną z najlepszych polskich himalaistek. W karierze zdobyła sześć ośmiotysięczników. Jest także pierwszą Polką, która skompletowała Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Weszła na Mount Everest jako druga Polka w historii. Na swoim koncie ma również pierwsze polskie kobiece wejścia na Lhotse (2001) i Makalu (2006) oraz pierwsze kobiece przejście zimowe północnej ściany Matterhornu (1978, w czteroosobowym zespole). Zdobyła także m.in. Czo Oju i Gaszerbrum II oraz średni wierzchołek Sziszapangmy i tzw. Rocky Summit (przedwierzchołek) na Broad Peaku.

Anna Czerwińska na Żebrze Abruzzi na K2 podczas wyprawy w 2005 roku (fot. Darek Załuski)

Anna Czerwińska na Żebrze Abruzzi na K2 podczas wyprawy w 2005 roku (fot. Darek Załuski)

Szerszej publiczności Anna Czerwińska znana była przede wszystkim jako wspaniała gawędziarka. Dwa lata temu ukazało się wznowione 2. wydanie jej książki „Groza wokół K2”. Czerwińska jest także autorką popularnej serii książek „Górfanka”:

W 2018 roku Anna Czerwińska otrzymała Super Kolosa za całokształt działalności górskiej.

Redakcja składa najszczersze kondolencje Rodzinie i Przyjaciołom

źródło: Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Ania [9]
    Żegnaj Aniu ! Spoczywaj w spokoju

    31-01-2023
    łojant