5 stycznia 2023 17:58

Zima 2023. Update himalajski

Choć w tej chwili aura w Polsce na to nie wskazuje, już od dwóch tygodni mamy kalendarzową zimę. Oznacza to między innymi, że sezon zimowy w najwyższych górach świata trwa w najlepsze. Pora na nasz himalajski update.

***

Hervé Barmasse i David Göttler na Dhaulagiri (8167 m)

Plany tego mocnego zespołu początkowo spowijała mgiełka tajemnicy. W grudniu Barmasse napisał tylko:

Chcemy tej zimy wejść na ośmiotysięcznik w stylu alpejskim, bez dodatkowego tlenu, Szerpów, obozów…

Dopiero 1 stycznia jego kompan ujawnił, o jaką górę chodzi. Göttler napisał:

Wraz z nowym rokiem rozpoczynamy nowy projekt. Wracamy w Himalaje, ale nie na Nanga Parbat, jak niektórzy mogli przypuszczać, ale na Dhaulagiri. Zdobyłem tę górę w 2008 roku wraz z Gerlinde Kaltenbrunner i była to chyba jedna z moich najbardziej bezproblemowych wypraw, więc oczywiście mam pozytywne skojarzenia z tą górą i motywację, by wrócić i spróbować na niej czegoś nowego. Oczywiście wspinanie zimą i w stylu alpejskim wynosi ten projekt na kompletnie inny poziom, ale szczerze mówiąc, to jest chyba właśnie to, czego szukamy.

David Göttler i Hervé Barmasse najprawdopodobniej dotarli niedawno do bazy pod Dhaulagiri. Przed świętami aklimatyzowali się w okolicach Khumbu, po czym wrócili do Kathmandu, by odpocząć.

Alpiniści póki co nie ujawniają, jaką drogą zamierzają się wspinać.

Hervé Barmasse i David Göttler na Island Peak (fot. Hervé Barmasse)

Simone Moro i Alex Txikon na Manaslu (8163 m)

Ci dwaj chyba nigdy nie spędzają Świąt w domu. W tym sezonie 55-letni Włoch i 41-letni Hiszpan po raz trzeci z rzędu zmierzą się z zimowym Manaslu. Obaj wspinają się zawsze bez dodatkowego tlenu i w stosunkowo małych zespołach. Są uznanymi ekspertami od przejść zimowych, choć już od dawna nie potwierdzali tego statusu.

Dla Simone Moro to łącznie piąta zimowa wyprawa na Manaslu (w 2015 z Tamara Lunger, w 2019 z Pembą Gyalje Sherpą i dwa razy w poprzednich sezonach) i 22 zimowa wyprawa w Himalaje w ogóle. Jako pierwszy zimą zdobył aż cztery ośmiotysięczniki: Shishapangmę (2005), Makalu (2009), Gasherbruma II (011) i Nanga Parbat (2016). Na tej ostatniej towarzyszył mu Txikon i Muhammad Ali Sadpara (Tamara Lunger zawróciła przed szczytem).

Alex Txikon dokonał również pierwszego zimowego wejścia na piękny Laila Peak w Karakorum w 2013 roku, wraz z Jose Fernandezem. Nie miał natomiast szczęścia podczas trzech zimowych prób na Mount Evereście (2017, 2018, 2020) i K2 (2019).

W poprzednich dwóch sezonach wysiłki na Manaslu krzyżowały bardzo duże opady śniegu. Podobnie jak poprzednio, przed świętami pogoda w górach była piękna. Później przyszły opady. Oby nie było powtórki.

Póki co jest nieźle, pierwsza grupa z Txikonem na czele założyła już obóz 2.

Simone Moro Alex Txikon

Simone Moro i Alex Txikon pod Manaslu (fot. Alex Txikon FB)

Kristin Harila, Adriana Brownlee, Gelje Sherpa i pięciu Nepalczyków na Cho Oyu (8188 m)

Zespół Szerpów pod wodzą Gelje’a Sherpy, najmłodszego zimowego zdobywcy K2, który na swoim koncie ma 13 ośmiotysięczników, w tym 8 dubli, prowadzi na szczyt Cho Oyu dwie klientki. Kristin Harila i Adriana Brownlee są na swojej drodze do skompletowania czternastki ośmiotysięczników. Harila zdobyła w zeszłym roku aż 12 spośród 14 szczytów. Brownlee niewiele mniej, bo 10 w ciągu jednego roku. 

Po okresie dobrej pogody, która umożliwiła aklimatyzację, silne huragany w regionie uniemożliwiają kontynuowanie akcji. Zespół czeka w bazie na poprawę pogody.

Adriana Brownlee i Kristin Harila

Adriana Brownlee i Kristin Harila (fot. Kristin Harila)

Michał Gurgul

źródła: abenteuer-berg.de, David Göttler, Alex Txikon, Kristin Harila
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum