12 stycznia 2023 08:00

W tym roku wspinaczka zadebiutuje na Igrzyskach Europejskich (Kraków-Małopolska 2023)

W tym roku, poza tradycyjnymi imprezami wspinaczkowymi w randze międzynarodowej (kalendarz zawodów 2023 znajdziecie TUTAJ), w dniach 21 czerwca – 2 lipca odbędą się w Polsce Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska, gdzie wspinaczka będzie miała swój debiut.

***

Igrzyska Europejskie to stosunkowo nowy twór. To dopiero trzecia edycja tych multidyscyplinarnych zawodów (poprzednie odbyły się w Baku 2015 i Mińsku 2019), zarazem pierwsza, na której zaprezentują się wspinacze. Decyzję o włączeniu naszej dyscypliny do programu Igrzysk podjęły IFSC i Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) w 2021 roku.

Gospodarzem Igrzysk Europejskich będzie Kraków, ale poszczególne dyscypliny, a będzie ich aż 28, rozegrane zostaną w różnych miastach, między innymi w Zakopanem, Krynicy-Zdrój i Tarnowie (tu gościć będzie wspinanie). Zawody w niektórych dyscyplinach będą mieć też rangę mistrzostw Europy lub kwalifikacji olimpijskich.

Oficjalna strona Igrzysk Europejskich: https://ie2023.pl/

***

Przypominamy też, że trwa głosowanie na „Athlete of the Year 2022”. To coroczna nagroda przyznawana przez International World Games Association (IWGA), organizację stojącą na czele Światowych Igrzysk Sportowych (The World Games). Wśród nominowanych jest też reprezentantka wspinania, czołowa zawodniczka w boulderingu Japonka Miho Nonaka.

Birmingham 2022, Miho Nonaka najlepsza w boulderingu (fot. Daniel Gajda/IFSC)

Birmingham 2022, Miho Nonaka najlepsza w boulderingu (fot. Daniel Gajda/IFSC)

O tym, kto zdobędzie tytuł, zadecydują internauci. Miho Nonaka ma szansę przejść do drugiego etapu (22 stycznia), w którym znajdzie się 10 sportowców z największą liczbą głosów. Zwycięzca ogłoszony zostanie 31 stycznia.

Głosować można pod tym linkiem: https://www.theworldgames.org/awards/Athlete-of-the-Year-2022-108.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum