18 stycznia 2023 10:58

Tradowy „Tazlov” 8b Mari Salvesen na filmie

Na początku grudnia 2022 roku Mari Augusta Salvesen poprowadziła swój kilkuletni tradowy projekt – Tazlov 8b na wyspie Sotra, niedaleko Bergen. Na filmie możecie zobaczyć, jak wyglądają kluczowe trudności na drodze.
***

Tazlov 8b to największe tradowe osiągnięcie Mari Salvesen, do tego z dopiskiem FA. Trzeba przyznać, że niewiele kobiet gustuje w tego typu drogach na własnej asekuracji, do tego tak wymagających. Tym większy szacun dla Norweżki. Z główną sekwencją Mari męczyła się kilka lat, z przerwami oczywiście. I nie chodziło jedynie o wymyślenie złotego środka na kluczowe przechwyty, ale też wyczekiwanie na optymalne warunki. Kruks to, jak widać na filmie, naprawdę niezła gimnastyka. Siła i technika w jednym: trikowe ustawienia, klinowanie nóg i dłoni, słabe chwyty (oblaki i krawądki) na zewnątrz przewieszonego zacięcia.

Salvesen świetnie potrafi odnaleźć się w tego typu formacjach, to tego ma idealnego partnera od liny, speca od rys wszelakich – Pete’a Whittaker (zresztą Brytyjczyk jako pierwszy powtórzył Tazlov, tak więc wycena 8b wydaje się niezagrożona).

Mari Salvesen kończyła ubiegły rok ze świetnym bilansem. Nie tylko zrobiła swoje życiowe przejście, ale pokonała też fleszem przerysę Belly Full of Bad Berries 8a (5.13b) Brada Jacksona w Indian Creek. Wcześniej w takim stylu drogę zrobił jedynie Pete Whittaker (2011). W Indian Creek padło więcej ciekawych przejść, choćby offwidth Price of Evil 5.13 (Mason Earle, 2010).

***

Z ciekawszych kobiecych przejść tradowych w ostatnim czasie:
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum