24 stycznia 2023 09:47

Ołeksandr Zakołodnyj i Hryhorij Grigoriew zginęli pod Sołedarem

21 stycznia ukraińscy wspinacze, członkowie Charkowskiego Klubu Alpinistycznego, Ołeksandr Zakołodnyj i Hryhorij Grigoriew zginęli w bitwie pod Sołedarem, walcząc w obronie ojczyzny.

Ołeksandr Zakołodnyj i Hryhorij Grigoriew

Ołeksandr Zakołodnyj i Hryhorij Grigoriew

***

Mieli po 35 lat, byli przyjaciółmi, razem trenowali, rywalizowali i razem chodzili w góry. W pierwszych dniach inwazji na Ukrainę dobrowolnie poszli bronić ziemi ukraińskiej, razem walczyli w Oddziale Specjalnym i zginęli ramię w ramię w tej samej bitwie. Niestety bitwa była ciężka i towarzysze nie mogli zabrać ciał poległych.

Ołeksandr Zakołodnyj był Mistrzem Sportu w Alpinizmie, członkiem ukraińskiej kadry alpinistycznej. Był także wiceprezesem Federacji Alpinizmu i Wspinaczki Skałkowej Ukrainy.

Od 2013 roku zarządzał charkowskim centrum wspinaczkowym „Vertykał”, gdzie zorganizował dziesiątki zawodów, trenował dzieci. Posiadał wyższe wykształcenie w specjalności trener (Charkowska Państwowa Akademia Kultury Fizycznej). Od 2008 roku corocznie brał udział w ukraińskich mistrzostwach alpinistycznych i międzynarodowych zawodach, zdobywając nagrody w prawie wszystkich zawodach.

Otrzymał tytuł „Śnieżnej Pantery” za zdobycie pięciu najwyższych szczytów Pamiru i Tien Szanu. Wszedł na Makalu (8481 m) w 2010 roku.

W 2013 roku miał szczęście, gdy terroryści wtargnęli do bazy pod Nanga Parbat i zastrzelili 10 wspinaczy, w tym trzech jego kolegów, himalaistów z Charkowa.

Hryhorij Grigoriew był kandydatem na mistrza sportu we wspinaczce i II stopnia w alpinizmie. Wszechstronny, poza wspinaniem biegał, brał udział w zawodach triathlonowych.

Pracował w Radzie Miejskiej Charkowa, społecznik, działał na ścianie wspinaczkowej „Vertykał”, zawsze pomagał na zawodach jako sędzia.

***

Informację, jak można wesprzeć rodziny, znajdziecie tutaj. Zachęcamy też do wsparcia inicjatywy From Climbers to Climbers.

Climbers To Climbers

Climbers To Climbers
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Sasza... [13]
  Od wczoraj brakuje mi słów... Dzięki za całą pomoc, którą…

  24-01-2023
  OK

  TomaszKa: Zawrat
  -- moved topic -- ...

  łojant: Re: RIP
  Tak !...

  Krzysztof89: Re: RIP
  burlan napisał: Czyżby Eugeniusz Głazunow?...