20 stycznia 2023 18:16

Kolejna nowość z dalekiej Norwegii: „Northern Twilight” M7 WI6

Fin Juho Knuuttila znów powspinał się mocno na Rånkeipenie. Tym razem jednak nie solo, jak poprzednio (Polar Vortex (M6 WI6)), a w zespole ze Szwedem Jodą Dolmansem. Powstała droga Northern Twilight (M7, WI6). Z relacji Jody dowiadujemy się o krótkiej historii południowo-zachodniej ściany Rånkeipen.

Northern Twilight Joda Dolmans Juho Knuuttila Polar Vortex

Przybliżony przebieg Northern Twilight (M7, WI6) i Polar Vortex (M6 WI6) na Rånkeipen (fot. Juho Knuuttila FB)

***

Jak pisze Joda Dolmans, południowo-zachodnia ściana Rånkeipen to imponująca zerwa położona 35 kilometrów od Narwiku w północnej Norwegii. Latem szczyt góry jest popularnym celem wędrówek, jednak zimą ruch w okolicy zamiera. W przeszłości kilku alpinistów miało ją na oku, ale o ile wiemy, pisze Joda, ściana pozostawała dziewicza aż do grudnia 2022 roku, kiedy Juho Knuuttila i Alexander Nordvall przeszli drogę Arctic Circus (M6, WI6).

Arctic Circus

Przybliżony przebieg Arctic Circus (M6, WI6) w prawej części południowo-zachodniej ściany Rånkeipen (fot. Juho Knuuttila FB)

Później Juho przeszedł solo Polar Vortex (M6 WI6). Było to, jak powiedział, kilka z najintensywniejszych godzin w jego życiu. Potencjał ściany jest nadal dość duży. Jak pisze w swojej relacji Joda:

Przyglądałem się jej od kilku lat i zawsze wydawała mi się nieco przerażająca i przytłaczająca. Linie nie są ewidentne, trzeba kluczyć, jest wiele znaków zapytania. To zagadki z lodu i skały, które trzeba rozwiązać.

Northern Twilight Joda Dolmans Juho Knuuttila

Joda Dolmans i Juho Knuuttila przed zjazdem z grani (fot. Juho Knuuttila FB)

Trzecia droga na południowo-zachodniej ścianie Rånkeipen powstała 16 stycznia. Juho i Joda weszli na grań powyżej upatrzonej linii i zjechali na dwa razy na półkę na wysokość 770 m, z której zamierzali startować. Joda:

Ze ściany można się wydostać w zasadzie tylko w górę. Zejście wygląda dość poważnie, po ośnieżonych gzymsach i żlebach. Juho startował z tej samej półki poprzednio.

Northern Twilight Joda Dolmans Juho Knuuttila

Joda Dolmans prowadzi pierwszy wyciąg Northern Twilight (M7 WI6) (fot. Juho Knuuttila)

Pierwszy wyciąg to najpierw wspinanie drytoolowe, później trawers po cienkim lodzie i seria lodowych czopów. Na drugim wyciągu teren się przewiesza, jest mikstowy i droga prowadzi systemem zacięć. Siłowy crux, mały rest, dalekie sięgnięcie ponad sopel i dalej lodem do półwiszącego stanowiska. Ostatni wyciąg jest równie ładny, i choć łatwiejszy, wymaga kombinowania z klinowaniem dłoni. Jego końcówka prowadzi po stromym i solidnym lodzie.

Northern Twilight Joda Dolmans Juho Knuuttila

Juho Knuuttila na drugim wyciągu, w kluczowych trudnościach Northern Twilight (M7 WI6) (fot. Joda Dolmans / Juho Knuuttila FB)

 Obaj wspinacze uważają Northern Twilight za najlepszą drogę w okolicy. Gratulacje!

Michał Gurgul

źródła: Juho Knuuttila, Planet Mountain
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum