25 stycznia 2023 09:41

Najtrudniejszy w Kanadzie: Gabe Lawson otwiera boulder „The Megg” 8C+[aktualizacja]

Tak trudnego boulderu w Kanadzie wcześniej nie było. 23 stycznia br. Gabe Lawson rozwiązał swój długo oblegany projekt w Squamish – powstał The Megg 8C+.

***

The Megg znajduje się w rejonie The Farm (Squamish, Kolumbia Brytyjska), na tyłach kamienia Space Monkey. Linia była długi czas otwartym projektem (dwie dekady), w ciągu kilku lat próbowało go wielu mocnych lokalsów, krótko wstawiali się też przyjezdni, w tym między innymi takie asy jak Nalle Hukkataival czy Drew Ruana. Kropkę nad i postawił wreszcie 29-letni Gabe Lawson.

Lawson, pochodzący ze Squamish, upatrzył sobie linię pod koniec 2021 roku. Na poważnie „zajął się” problemem wiosną ubiegłego roku. Policzył, że spędził na projekcie 16 dni na przestrzeni 10 miesięcy. Jak na tak solidnie wycenioną linię, to chyba nie aż tak długo, ale Kanadyjczyk słaby z pewnością nie jest… Z drugiej strony sam przyznaje, że na początku nie miał pojęcia, czy zrobienie boulderu jest ogóle możliwe: „spędziłem miesiące, próbując znaleźć sekwencję, która zadziała”.

"The Megg" 8C+ (fot. Gabe Lawson)

„The Megg” 8C+ (fot. Gabe Lawson)

Za kilka dni na stronie magazynu Gripped ukaże się obszerny wywiad z autorem, póki co wiadomo, że The Megg to całkiem solidna dawka wspinania, bo aż 16 sytych przechwytów plus wyjście na top. Kanadyjczyk mówi o dwóch partiach – jednej bardzo atletycznej i drugiej, dla odmiany, bardzo czujnej i technicznej. Najtrudniejsze są cztery pierwsze ruchy.

Do tej pory trudności najmocniejszych kanadyjskich baldów oscylowały wokół 8B+, może 8B+/C. Na czoło wysuwa się The Singularity w Squamish, problem otwarty w 2007 roku przez Brytyjczyka Tima Clifforda i wyceniony na 8B+. Pierwsze powtórzenie padło dopiero dekadę później, na topie stanął Nalle Hukkataival. Więcej o przejściu Fina pisaliśmy TUTAJ.

Na filmie między innymi Singularity:
 

***

Przy okazji sportowych ekstremów w Kanadzie. Autorem najtrudniejszego boulderu jest Kanadyjczyk. Z kolei dwie najtrudniejsze drogi zrobili jako pierwsi Alex Megos i Adam Ondra. Pierwszy rozwiązał w 2016 roku projekt Sonniego Trottera w Ravens Crag – powstało Fight Club 9b. Dwa lata później Ondra dodał w rejonie Acephale Disbelief 9b, to z kolei projekt ubezpieczony przez Josha Mullera.

źródło: gripped.com, 8a.nu, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum