2 stycznia 2023 10:56

Muzeum Jerzego Kukuczki. Wirtualne Podróże na Annapurnę i Shishę Pangmę

Muzeum Kukuczki uruchamia kolejne rozdziały Wirtualnej Podróży. Nowe rozdziały dotyczą wypraw na Annapurnę i Shisha Pangmę z 1987 roku. Podróże zawierają poszerzone opisy wypraw, nowe filmy, interaktywne zdjęcia i znaczniki, dzięki którym można na chwilę przenieść się w czasie i przestrzeni do chłodu panującego na ośmiotysięcznikach.

Zdjęcie grupowe członków wyprawy po zakończonej akcji górskiej, Shisha Pangma 1987.

Zdjęcie grupowe członków wyprawy po zakończonej akcji górskiej, Shisha Pangma 1987. Od lewej – Artur Hajzer (kuca), Wanda Rutkiewicz, Małgorzata Fromenty-Bilczewska (kuca), NN, Lech Korniszewski, Jerzy Kukuczka, Ryszard Warecki (kuca), Elsa Avila, Carlos Carsolio, Alan Hinkes, Janusz Majer, NN (archiwum J. Kukuczka)

***

Czym jest Wirtualne Muzeum?

Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki to interaktywna platforma poświęcona popularyzacji jego dokonań oraz himalaizmu polskiego. Niniejszy projekt jest sposobem na zachowanie pamięci o Kukuczce i o Polakach, którzy w trudnych czasach PRL-u osiągali nieprawdopodobne sukcesy.

Annapurna, Jerzy Kukuczka w bazie (archiwum J. Kukuczka)

Annapurna, Jerzy Kukuczka w bazie (archiwum J. Kukuczka)

Stworzenie wirtualnej przestrzeni dało możliwość zaprezentowania himalajskiej historii Jerzego Kukuczki i udostępnienia archiwaliów, które jako Fundacja gromadzimy, katalogujemy, opisujemy i zabezpieczamy od lat. Obecnie dysponujemy ponad 20 tysiącami zróżnicowanych archiwaliów i muzealiów – fotografiami z wypraw, filmami, nagraniami audio, dokumentami tekstowymi takimi jak dzienniki, listy, zapiski, ponadto sprzętem wspinaczkowym, strojami, odznaczeniami, nagrodami.

W grudniu 2014 roku udostępniliśmy witrynę o nazwie Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki – składała się ona wówczas z 3 rozdziałów wirtualnej podróży, w czasie której odwiedzający muzeum wspinali się na ośmiotysięczniki zdobywane przez Kukuczkę. W tym momencie zwiedzający mają możliwość przejścia przez 12 rozdziałów wirtualnych podróży.

Zamieściliśmy w Muzeum także zakładkę Archiwum, w której można w sposób precyzyjny zobaczyć obecnie zdigitalizowane archiwalia, podzielone według wypraw, lat czy nazwisk. W muzeum oferujemy też krótką wycieczkę po początkach kariery himalaisty, a także odwiedziny w Izbie Pamięci w Istebnej. Obecnie pracujemy nad zbudowaniem kolejnych rozdziałów podróży, ulepszeniem istniejących działów i modernizowaniem całej platformy.

Projekt współfinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Miasta Katowice.

Zespół Wirtualnego Muzeum Jerzego Kukuczki
Fundacja Wielki Człowiek
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum