6 stycznia 2023 11:05

Manaslu: Alex Txikon z nepalskim zespołem meldują się zimą na szczycie

Zgodnie z informacją zamieszczoną na profilu FB dzisiaj rano Alex Txikon nadał radiowy komunikat – jesteśmy na szczycie Manaslu (8163 m). Baskowi towarzyszył duży zespół Nepalczyków z agencji Seven Summit Treks, w składzie Tenjen Sherpa (Lama), Pasang Nurbu Sherpa, Mingtemba Sherpa, Chhepal Sherpa, Pemba Tasi Sherpa oraz Gyalu Sherpa.

Manaslu – wyprawa zimowa 2022-2023, Simone Moro (niebieska kurtka) i Alex Txikon (w środku w ciemnozielonym kombinezonie) oraz nepalscy wspinacze (fot. profil FB Alexa Txikona)

***

Jeszcze wczoraj himalaiści byli w obozie 3 na 6900 m, komunikując osiągnięcie trzeciej rotacji aklimatyzacyjnej. Zespół analizował prognozę pogody i możliwą strategię. Jak już wiemy, wybrali tę najbardziej optymistyczną i ruszyli do ataku szczytowego, który zakończył się o 9.30 lokalnego czasu.

Alex Txikon brał udział w pierwszym zimowym wejściu na Nanga Parbat w 2016 roku (z Simone Moro i Muhhamdem Alim Sadparą), dokonał również pierwszego zimowego wejścia na piękny Laila Peak w Karakorum w 2013 roku, wraz z Jose Fernandezem. Nie miał natomiast szczęścia podczas trzech zimowych prób na Mount Evereście (2017, 2018, 2020) i K2 (2019).

W poprzednich dwóch sezonach wysiłki na Manaslu krzyżowały bardzo duże opady śniegu. Podobnie jak poprzednio, przed świętami pogoda w górach była piękna. Później przyszły opady. Tym razem wspinacze postanowili założyć bazę niżej, na 3700 m, aby uchronić ją przed obfitymi opadami i wiatrem (Alex dotarł do BC 26 grudnia). W aktualnej wyprawie bierze udział również Simone Moro (po raz 5 zimą na Manaslu!), ale jak widać nie brał on udziału w zakończonym sukcesem ataku szczytowym – długotrwała dyzenteria zmusiła go do opuszczenia bazy.

Manaslu (fot. Oswald Rodrigo Pereira)

Na razie z lakonicznych komunikatów wynika, że Txikon z ekipą zameldował się na głównym wierzchołku Manaslu. Trzeba jednak poczekać na pełniejsze info od himalaistów.

To drugie wejście zimą na Manaslu, pierwsze należy do Polaków. 12 stycznia 1984 roku około godziny 10 na wierzchołku stanęli Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski. Był to kolejnego wielkiego sukcesu polskiego himalaizmu, a Manaslu dopiero drugim ośmiotysięcznikiem zdobytym zimą (po Evereście). Polska wyprawa zaczęła działalność 2 grudnia.

Źródło: profil FB Alexa Txikona
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum