17 stycznia 2023 08:11

Kobyla Skała – reaktywacja

Kobyla, Kobyla Skała czy Krzakoska Skała to wyjątkowe miejsce w Wiśle, położone na wysokości ok. 800 m n.p.m. Zbudowana jest z piaskowca, a jej powierzchnię stanowią liczne warstwowo poukładane bloki skalne. Znajduje się w pięknym otoczeniu, a drogi są tu bardzo ładne i warte uwagi.

Kobyła Skała (fot. Mateusz Gutek)

Kobyła Skała (fot. Mateusz Gutek)

***

Skała znajduje się na terenie prywatnym, przy czym właściciel nie robi problemów jeżeli chodzi o korzystanie z jej uroków, pod warunkiem zabierania ze sobą śmieci i nie palenia. Należy też oczywiście zwrócić uwagę, żeby podczas parkowania nie zastawiać drogi.

Wspinaczkowa część skały jest przez większość dnia zacieniona, chociaż już wczesnym popołudniem z prawą jej część zaczyna świecić słońce. Najbardziej atrakcyjne wspinaczkowo połacie mają wysokość ok. 5-15 metrów.

Wiele dróg wymagało korekty wyceny, do niedawna większość z nich nie miała nazwy, a obicie pozostawiało wiele do życzenia. Do niedawna niektóre drogi wyposażone były tylko w pojedynczy ring zjazdowy, ale dzięki temu nie zarastały, bo były wędkowane. Te, które nie miały żadnych stałych punktów (czyli większość), bardzo mocno zarosły.

Kobyła Skała (fot. Mateusz Gutek)

Marnowany potencjał Kobylej nie dawał mi spokoju… 2 stycznia 2023 roku, równo po dwóch miesiącach od rozpoczęcia działań ekiperskich na skale, zamykamy ostatnie ważne prace. Po wyczyszczeniu sporych połaci zarośniętego terenu, wklejeniu stanowisk i ringów dodaliśmy 4 nowe (względem dostępnych w topo) drogi.

Kobyła Skała, prace ekiperskie (fot. Mateusz Gutek)

Nie bylibyśmy w stanie ruszyć z miejsca, gdyby nie kluczowe dla projektu wsparcie IŚW Nasze Skały, które przekazały w nam 21 stanowisk oraz 82 ringi (+ odpowiednio dużo kleju). Dzięki zaangażowaniu sporego grona osób z Bielskiego (i nie tylko) środowiska wspinaczkowego oraz mniej związanych ze wspinaczką ludzi, było sporo rąk do roboty, a te z kolei zostały odpowiednio wyposażone w niezbędne narzędzia i materiały :).

Kobyła Skała, prace ekiperskie (fot. Mateusz Gutek)

Kobyła Skała, prace ekiperskie (fot. Mateusz Gutek)

W sumie wkleiliśmy 104 ringi i 21 stanowisk. Na dwóch drogach, w których połowie występują komfortowe półki, wklejono dwa ringi obok siebie, żeby umożliwić ćwiczenie schematu wspinaczki wielowyciągowej. Na dole znajdują się też dwa stanowiska szkoleniowe – jedno połączone łańcuchem, drugie z wklejonych na jednej wysokości dwóch ringów.

Charakter skały serwuje i będzie nam serwował pewne zmiany – ze względu na ruszające się z czasem coraz bardziej kamienie, dlatego jak zawsze warto wspinać się i asekurować w kasku. Wspinając się w najbardziej przewieszonej części, czy tym bardziej asekurując, kaski powinny być właściwie obowiązkowe.

Kobyła Skała, prace ekiperskie (fot. Mateusz Gutek)

Kobylą tworzy piaskowiec, mimo tego że twardy, to jednak piaskowiec. Nie należy wspinać się, jeżeli jest mokry, zwłaszcza po długotrwałych opadach – nie tylko z powodu ryzyka wyrwania kawałka skały (co nie tylko ją uszkadza, ale też zagraża bezpieczeństwu wspinającego i wszystkich ludzi pod nim), ale też zapychania „porów” skały magnezją, co rzekomo bezpowrotnie zmniejsza jej tarcie. Wybierając się do rejonu, warto wziąć worek na śmieci i pozbierać nie tylko swoje, ale też inne znajdujące się tu śmieci…

Kobyła Skała, prace ekiperskie (fot. Mateusz Gutek)

Więcej na temat wykonanych prac, zaangażowanych osób, nowych drogach oraz możliwości wsparcia akcji powstawania nowych dróg w Beskidach na: https://polskaszkolaalpinizmu.pl/fotorelacje/kobyla-skala-2022-reaktywacja.

Kobyła Skała (fot. Mateusz Gutek)

Póki co, do Wisły wracają opady śniegu i niskie temperatury, ale aktualne topo będzie gotowe na pewno jeszcze przed rozpoczęciem sezonu :).

Mateusz Gutek
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Kobyla [2]
    No i bardzo fajnie, bo to fajne miejsce z kapitalnym…

    17-01-2023
    bar_talamai