17 stycznia 2023 09:59

Jonas Schild pokonuje francuski trad „Le Voyage” E10 7a

Le Voyage E10 7a to nie tylko najtrudniejszy francuski trad, ale też linia nie byle jakiej urody. Nic dziwnego, że w Annot coraz częściej pojawiają się chętni na skonsumowanie miejscowego klasyka. Kolejne powtórzenie należy do Szwajcara Jonasa Schilda.

Jonas Schild na "Le Voyage" E10 7a (fot. Carmen Gasser)

Jonas Schild na „Le Voyage” E10 7a (fot. Carmen Gasser)

***

Honor pierwszego przejścia 40-metrowej linii w piaskowcowym rejonie Annot (Alpy Francuskie), dokładnie w sektorze Chambre du Roi, przypadł Jamesowi Pearsonowi. Projekt podsunęli mu lokalni wspinacze. W 2017 roku powstało Le Voyage E10 7a (francuskie 8b+) z autorską rekomendacją: to jedno z moich najlepszych, jeśli nie najlepsze, pierwszych tradowych przejść. Takie słowa z ust tak wytrawnego tradowca to wielki komplement. W podobnym tonie o urodzie Le Voyage wypowiadał się Jacopo Larcher: prawdziwy dar matki natury dla wspinaczy tradowych. Larcher, Siebe Vanhe i Barbara Zangerl powtórzyli drogę w 2021 roku. Później byli jeszcze Symon Welfringer i Yannick Glatthard (obaj w 2022).

Jonas Schild o pierwszych próbach na Le Voyage:

Od dłuższego czasu chciałem spróbować tej wyjątkowej linii. Ostatniej jesieni, tuż po powrocie z wyprawy do Indii, wstawiłem się w nią po raz pierwszy. Ku mojego zaskoczeniu świetnie mi poszło, zrobiłem drogę na wędkę drugiego dnia. Dzięki ciepłej, jak dotąd, zimie w Europie, znalazłem czas w pierwszym tygodniu tego roku, by wstawić się w drogę ponownie(…).

Poniżej krótka sekwencja przechwytów na drodze:

O przejściu Jonas Schild pisze szerzej na swoim profilu. Dodajmy tylko, że Szwajcar to wszechstronny wspinacz, poza skałami preferuje też górskie i lodowe wspinanie. A jeśli chodzi o same trady, w ubiegłym sezonie przeszedł między innymi Gondo Crack 8c w rejonie Cippo. To stary projekt, obity przez Alessandro Maniniego i Maurizio Pellizzona, który w 2017 roku Barbara Zangerl i Jacopo Larcher pokonali na własnej asekuracji. Podobnie zrobił Schild.

źródło: Instagram, woguclimbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum