23 stycznia 2023 09:02

Colin Haley samotnie na Filarze Goretty

Colin Haley, specjalista od samotnych górskich przejść, znów zrealizował wyjątkową wspinaczkę i swoje wieloletnie marzenie. Tym razem wszedł na Fitz Roya (3405 m) drogą Mate, Porro, y Todo lo Demás (1200 m 6c), biegnącą słynnym Filarem Goretty. To pierwsze samotne przejście tej formacji w stylu alpejskim.

Colin Haley i Fitz Roy z Filarem Goretty w tle (fot. FB Colin Haley)

Colin Haley i Fitz Roy z Filarem Goretty w tle (fot. FB Colin Haley)

***

Początkowym celem Haley’a była droga Cassaroto:

Renato Casarotto był według mnie jednym z największych alpinistów wszech czasów i dla mnie jedną z głównych inspiracji. Wśród wielu osiągnięć miał pierwsze przejście północnego filara Cerro Chaltén (aka Fitz Roy), dokonane, jak dużo innych, solo. Uważam, że Filar Goretty, nazwany na cześć żony, jest jedną z najpiękniejszych skalnych dróg na świecie. Pomimo że Cassarotto w 1979 roku korzystał mocno z poręczowania, ta wspinaczka jest niesamowita. Od ponad dekady marzyłem o samotnym wejściu Filarem Goretty na Cerro Chaltén.

Przejść oryginalnej linii włoskiego wspinacza się nie udało. Haley ocenił, że w związku z warunkami wspinanie drogą Cassaroto jest zbyt niebezpieczne. Wybrał inną linię, także biegnącą Filarem Goretty –  Mate, Porro, y Todo lo Demás (1200 m 6c).

Tę drogę przeszli najpierw do końca filara Bean Bowers i Rolando Garibotti (2008) a dokończyli na sam szczyt Matjaz Dusic i Lovro Vrsnik (2011).

Renato Casarotto was, in my opinion, one of the most impressive alpinists of all time, and has been a major inspiration…

Opublikowany przez Colina Haleego, Alpinista Niedziela, 22 stycznia 2023

Colin wbił się w drogę 17 stycznia ok. godziny 9, a na szczycie zameldował się 19 stycznia po północy. Amerykanin asekurował się na prawie całej długości drogi w trudnościach, co sprawiło, że aspekt wysiłku psychicznego był mniejszy, jednak fizycznie dostał mocno w kość. Targanie dużej ilości sprzętu biwakowego i operacje związane z autoasekuracją wymagały naprawdę dużego wysiłku.

Colin Haley to jeden z najlepszych alpinistów ostatniego dziesięciolecia. Jakość jego przejść (głównie w Patagonii) jest imponująca. Jest jednym z nielicznych uprawiających sztukę samotnej wspinaczki wielkimi alpejskimi drogami.

W 2010 roku dokonał np. pierwszego samotnego wejścia na Cerro Standhardt, a w 2016 roku pierwszego samotnego wejścia na Torre Egger oraz Punta Herron. W 2022 roku pokonał solo zimą drogę Supercanaleta (1600 m, TD+ 5.10 90°) prowadzącą na Fitz Roy (3405m)

Działał także na Alasce, w 2016 roku przeszedł samotnie jedną z najsłynniejszych alaskańskich dróg – Infinite Spur na Mount Foraker a rok później pokonał również samotnie 1200-metrową ścianę North Buttress (Mount Hunter, Alaska). W 2018 roku przebiegł samotnie w 8 godzin i 7 minut Filar Cassina na Denali.
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum

  TomaszKa: Zawrat
  -- moved topic -- ...

  łojant: Re: RIP
  Tak !...

  Krzysztof89: Re: RIP
  burlan napisał: Czyżby Eugeniusz Głazunow?...