24 stycznia 2023 14:21

Adam Ondra fleszem na legendarnym „The Ace” 8B Jerry’ego Moffatta

Co prawda Adam Ondra miał jak dotąd już dziewięć 8B zrobionych fleszem (plus jedno 8B+), ale wiadomo przecież, że nie tylko cyfra się liczy. Ostatni boulder 8B pokonany przez Czecha od pierwszej wstawki to coś wyjątkowego, bo historyczne The Ace.

Błyskawicznego przejścia "The Ace" 8B gratuluje Adamowi sam autor (fot. Petr Chodura)

Błyskawicznego przejścia „The Ace” 8B gratuluje Adamowi sam autor Jerry Moffatt (fot. Petr Chodura)

***

The Ace to zaledwie kilka ruchów, ale za to takich na miarę legendy. Problem w Stanage (Peak District) otworzył w 2001 roku Jerry Moffatt. Było to życiowe osiągnięcie (boulderowe) Brytyjczyka i zarazem czołowy problem na Wyspach w tamtych czasach. Pierwsze powtórzenie padło dwa lata później łupem Malcolma Smitha, trzecie w 2005 roku zrobił Ben Moon.

Moffatt tak pisał o The Ace:

Był moim asem w rękawie. Gdy już go miałem, wiedziałem, że zaszedłem w boulderingu tak daleko, jak tylko byłem w stanie. Zasmakowałem pełni szczęścia.

(© Ray Wood)

Adam był na Wyspach zaledwie tydzień, ale spędził ten czas bardzo intensywnie. Spotkał się między innymi z Jerrym Moffattem i Benem Moonem (obu mieliśmy przyjemność gościć na Krakowskim Festiwalu Górskim, podobnie zresztą Ondrę), sprawdzał się w przerysach z Wide Boyz (niezawodni Pete Whittaker i Tom Randall) i wreszcie wspinał po „jednych z najbardziej oldschoolo’wych dróg w Stoney Middleton”.

Ondra miał ochotę jeszcze na Hubble (9a /oryg. 8c+, Ben Moon, Raven Tor, 1990), która niestety okazała się mokra. Historyczna droga jest na celowniku Czecha od dawna, lata temu próbował jej bez powodzenia. Mówił wtedy: Pierwsza światowa 8c+, która według mnie spokojnie może uchodzić za 9a. Nie jest to bardzo inspirująca linia, przypomina bardziej boulder z liną z łatwiejszą końcówką, ale jedno trzeba przyznać, że prezentowała rewolucyjne trudności jak na tamte czasy”.

PS Wspomniane na początku 8B+ zrobione przez Adama Ondrę w stylu flesz to Jade 8B+ Daniela Woodsa w Chaos Canyon  (Rocky Mountain National Park).

źródło: FB A. Ondra, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Adam Ondra fleszem na legendarnym „The Ace 8B” Jerry’ego Moffatta [1]
    Adam Ondra nie jest kobietą. Gratulacje! Dla Adama w drugiej…

    24-01-2023
    Edgar Nevermore