29 stycznia 2023 10:45

65-letni Jean-Pierre Bouvier otwiera trawers „Contre-courant” (9A)

65 lat na karku i wciąż ta sama pasja do wspinania. Jean-Pierre Bouvier prezentuje nowy trawers swojego pomysłu w Fontainebleau (Franchard Sablons) – nazywa się Contre-courant, a jego trudności Francuz ocenia na 9A (oczywiście w specyficznej skali trawersowej).

Jean-Pierre Bouvier na trawersie „Contre-courant” (fot. Margot Bouvier)

Jean-Pierre Bouvier na trawersie „Contre-courant” (fot. Margot Bouvier)

***

Jean-Pierre Bouvier (aka La Mouche) to legendarny francuski wspinacz, jego autorstwa jest między innymi Chimpanzodrome 7c+ z 1981 roku, w tamtym czasie jedna z najtrudniejszych sportowych linii we Francji. 40 lat później Bouvier nadal trzyma formę, i to jaką! Jedną z jego ulubionych wspinaczkowych aktywności jest trawersowanie.

Trawersy nie są namiętnie praktykowane przez wspinaczy, za to Jean-Pierre Bouvier jest w nich prawdziwym mistrzem. 8C, 8C+, 9A – tak ocenia swoje najtrudniejsze linie. I prawdę mówiąc, niewielu jest chętnych do ich powtarzania. Wciąż drugiego przejścia nie ma na przykład Fou rire sprzed dziesięciu lat (robiony od lewej do prawej i z powrotem, Bleau, Cuisinière Crête Sud), pierwszy trawers, który Francuz wycenił na 9A.

Jean-Pierre Bouvier na "Fou rire" (fot. J. Chabert / Grimporama.com)

Jean-Pierre Bouvier na „Fou rire” (fot. J. Chabert / Grimporama.com)

Contre-courant jest drugim trawersem, którego trudności Bouvier ocenił tak wysoko. Pokonuje się go także w dwie strony. Całość to porządna dawka wspinania, bo aż 60 ruchów. Praca nad nim zajęła Francuzowi sześć miesięcy. I właśnie Contre-courant, obok Fou rire i jeszcze Le voyage de Zhong Kui 8C+ (także z Bleau) Bouvier umieszcza w ścisłej czołówce zrobionych przez siebie trawersów. Mówi o nich: „wszystkie te trzy osiągnięcia są magiczne, postrzegam te linie jako arcydzieła natury”.

Jean-Pierre Bouvier nazywa siebie samotnym wilkiem, inni postrzegają go jako indywidualistę. „Uprawianie” trawersów, z dala od tłumów, to coś, w czym francuski wspinacz wyśmienicie się odnajduje. I jest w tym, mimo upływu lat, wciąż tak samo dobry.

Lista przejść Bouviera na https://bleau.info/profiles/jean.pierre.bouvier.

źródło: bleau.info, grimper.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum