19 grudnia 2022 10:37

Z 8c+ na 9a+. „Chicken Deluxe” w nowej wersji, otwiera Lucien Martinez

Ciekawe przejście padło we francuskim rejonie Saint Antonin Noble Val. Lucien Martinez poprowadził tam Chicken Deluxe, starą drogę w nowej wersji. Po usunięciu większości sztucznych chwytów z 8c+ linia awansowała na 9a+.

Lucien Martinez na "Chicken Deluxe" 9a+ (fot. Arthur Delicque)

Lucien Martinez na „Chicken Deluxe” 9a+ (fot. Arthur Delicque)

***

Chicken Deluxe biegnie ścianą sektora Supermanjoc. Dwadzieścia lat temu drogę ubezpieczył i poprowadził Éric Siguier. W dużej części spreparowana, aż do teraz pozostawała bez powtórzenia. Linią zainteresował się Lucien Martinez, częsty bywalec rejonu. Chicken Delux była ostatnią 8c+ w sektorze, która została Francuzowi do zrobienia. Podczas pierwszych wstawek urwał dwa sztuczne chwyty, wtedy też zaczął się zastanawiać, czy da się przejść drogę bez „sztucznych ułatwień”. Po uzgodnieniu z autorem, Martinezowi udało się przywrócić drodze naturalny wygląd, no prawie…

Aż trudno uwierzyć, ale Martinez usunął aż kilkanaście sztucznych chwytów, wspomina o 15, może nawet 17:

Postanowiliśmy (Martinezowi towarzyszył w pracy nad drogą Fabrice Landry) zostawić dwa sztuczne chwyty, ponieważ w przeciwieństwie do innych beton rzeczywiście wzmacniał naturalne chwyty, usunięcie go oznaczałoby ukruszenie skały. Usunięcie pierwszego z chwytów nie zrobiłoby różnicy, w przypadku drugiego nie jesteśmy w 100 proc. pewni, czy dałoby się zrobić drogę bez niego. Długo się wahaliśmy, ale w końcu zdecydowaliśmy, że postąpimy mądrze i je zostawimy. Tak więc nie można powiedzieć, że droga jest teraz w pełni naturalna, ale nie sądzę, że moglibyśmy nazwać ją naturalną także w przypadku usunięcia tych chwytów.

Lucien Martinez na "Chicken Deluxe" 9a+ (fot. Arthur Delicque)

Lucien Martinez na „Chicken Deluxe” 9a+ (fot. Arthur Delicque)

Lucien Martinez ocenił trudności nowej wersji na 9a+. Używał podczas przejścia nakolanników, bez nich – jak sądzi – trudności mogłyby sięgać nawet 9b+:

Wahałem się między 9a+ i 9b. Ostrożnie, z dozą niepewności wybrałem 9a+, ale jestem pewny, że droga nie ma mniej…

Francuz ma ambitne plany. Już od dłuższego czasu poluje na Fight or Flight 9b w Olianie, ale możliwości na naprawdę ekstremalne wspinanie są też w samym Saint Antonin. Martinez wspomina na przykład o trudniejszych wyjściowym wariancie do tytułowej Chicken Deluxe – zamiast boulderowego 7C+ byłoby 8B+/C: „Nawet jeśli byłbym w 100 proc. pewny, że to możliwe, wątpię, czy byłbym w stanie to kiedyś przejść. Niemniej i tak spróbuję, może uda mi się poskładać ruchy i zmotywować tym samym młodych, silnych lokalsów, by w przyszłości kontynuowali pisanie historii tego rejonu (…).

źródło: Fanatic Climbing




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum