Trening kondycyjny – optymalnie wykorzystaj czas ćwicząc przed sezonem [sponsorowany]

Bez względu na to, czy preferujesz dynamiczny bouldering, wytrzymałościową wspinaczkę na trudność, czy też po prostu w weekendy uwielbiasz zdobywać kolejne ścianki, zawsze podstawą sukcesu będzie odpowiednie przygotowanie ciała poprzez kompleksowy trening, zwłaszcza kondycyjny. Jeżeli optymalnie wykorzystasz czas ćwicząc przed sezonem, zaowocuje to większymi możliwościami zdobywania szczytów i mniejszym ryzykiem kontuzji.

Trening kondycyjny dla sportowców przekłada się na wiele korzyści w różnych sferach życia, niekoniecznie związanych ze sportem (fot. materiały partnera)

Trening kondycyjny – od czego zacząć?

Trening zawsze warto rozpocząć od ogólnej poprawy sprawności poprzez regularne, intensywne ćwiczenia na siłowni – lub nawet we własnym domu. Niezwykle ważny w tym kontekście jest trening wydolnościowy, który pozwala na zwiększanie wytrzymałości organizmu – zarówno tlenowej, jak i beztlenowej. Optymalizacja wydolności organizmu powoduje, że wolniej się męczysz, poprawia się praca układu sercowo-naczyniowego i zwiększa pułap tlenowy. Jednocześnie możesz poprawić cechy motoryczne takie jak szybkość, zwrotność i gibkość.

Co ciekawe, trening kondycyjny dla sportowców przekłada się na wiele korzyści w różnych sferach życia, niekoniecznie związanych ze sportem. Dzięki usprawnionemu przepływowi krwi w organizmie zapobiegasz odkładaniu się cholesterolu w tętnicach, chorobom układu krążenia, a nawet możesz poprawić jakość swojego życia seksualnego – te ćwiczenia działają jak viagra bez recepty z apteki.

Trening aerobowy

Nazywany również wysiłkiem tlenowym – oznacza trening o niskiej lub średniej intensywności. W jego trakcie oddech jest nieznacznie przyspieszony, a tętno osiąga około 65% tętna maksymalnego (VO2 Max). [1] W czasie takiego wysiłku możliwe jest prowadzenie aktywności fizycznej przez długi czas, co wiąże się z czerpaniem energii przez organizm ze spalania substratów energetycznych (w pierwszej kolejności glukozy, a następnie kwasów tłuszczowych. Trening aerobowy powinien wiązać się ze stopniowym wydłużaniem czasu ćwiczenia, przy czym ważne jest, by by nie przekraczać pułapu tlenowego (należy unikać doprowadzenia do zadyszki, dzięki czemu wszystkie procesy będą odbywały się z udziałem tlenu).

Trening aerobowy dla wspinaczy obejmuje:

a także ćwiczenia, które możesz wykonywać w domu, takie jak:

  • bieżnia,
  • rower stacjonarny;
  • orbitrek;
  • stepper;
  • ergometr.

Trening anaerobowy

Nazywany również wysiłkiem beztlenowym – obejmuje ćwiczenia o wysokiej intensywności, podczas których tętno jest znacznie podwyższone – osiąga poziom 85-95% Vo2 Max. Jest to trening, który z zasady ma być krótki. W jego trakcie wszystkie procesy energetyczne odbywają się bez udziału tlenu, zużywany jest glikogen, czyli glukoza zmagazynowana w mięśniach i w wątrobie. Dla alpinistów w zależności od stopnia wytrenowania polecane w celu zbudowania wytrzymałości beztlenowej są treningi interwałowe HIIT, które polegają na krótkich ćwiczeniach charakteryzujących się ekstremalną intensywnością, które należy przeplatać odpoczynkiem lub ćwiczeniami o znacznie niższej intensywności. Tego rodzaju treningi polecane są osobom, które już wcześniej wypracowały dobrą kondycję za pomocą ćwiczeń aerobowych.

Materiały partnera

Źródło:

[1] https://www.medonet.pl/zdrowie,trening-aerobowy—definicja–zasady–korzysci,artykul,1728882.html

Tagi:



  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum