2 grudnia 2022 18:04

Tradowa rysa „Necronomicon” 5.13d/5.14a powtórzona przez Mary Eden i Bronwyn Hodgins

Tej jesieni padły dwa powtórzenia tradowego Necronomicon 5.13d/5.14a w Parku Narodowym Canyonlands (Utah, USA). Spektakularną rysę w dachu przeszły Amerykanka Mary Catherine Eden i Kanadyjka Bronwyn Hodgins.

Mary Eden na "Necronomicon" 5.13d/5.14a (fot. @spencermcky)

Mary Eden na „Necronomicon” 5.13d/5.14a (fot. @spencermcky)

***

Najpierw, jeszcze w październiku, z Necronomicon poradziła sobie Mary Eden, drugie kobiece przejście dodała niedawno Bronwyn Hodgins. To jednocześnie rzadkie powtórzenia drogi, która ma już swoje lata.

Necronomicon to około 30-metrowa rysa przecinająca dach groty znajdującej się poniżej szlaku White Rim w Parku Narodowym Canyonlands. Rysa ma zmienną szerokość i wymaga różnych technik klinowania. Ja się okazuje, przydaje się też inna taktyka, którą zastosowała Bronwyn Hodgins – Kanadyjka założyła rękawice do rys na pierwszy odcinek drogi, zdjęła je przed kruksem w cienkiej rysie na klinowanie palców i nałożyła ponownie po przejściu kluczowego miejsca. O szczegółach Bronwyn pisze na swoim profilu:

Pierwsze przejście Necronomicon zrobił w 2011 roku Kanadyjczyk Jean-Pierre Peewee Ouellet, choć trzeba nadmienić, że linia nie była jego projektem, ale lokalnego wspinacza Roba Pizema. Jako pierwsi drogę powtórzyli dopiero w 2019 roku Tom Randall i Pete Whittaker, czyli doskonale znany duet Wide Boyz.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum