29 grudnia 2022 10:08

TPN apeluje: nie strzelaj w sylwestra!

Już od kilku lat apelujemy do turystów i mieszkańców Podhala, aby nie używali petard i fajerwerków podczas sylwestra. Z troski o zwierzęta, zarówno te dzikie, jak i bezdomne, gospodarskie i domowe, u których huk i strzały powodują ogromny stres i dla których noc sylwestrowa jest koszmarem – zrodziła się coroczna akcja „Nie strzelaj w sylwestra!”, do której zapraszani są znani polscy ilustratorzy.

Nie strzelaj w Sylwestra 2022/23

***

Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN:

Zdarzało się, że spłoszone zwierzęta, np. kozice, w trakcie ucieczki ulegały śmiertelnym wypadkom. Huk wywołuje u zwierząt olbrzymi stres, a nawet ataki paniki, które mogą okazać się groźne dla ich zdrowia i życia. Kolekcja wyjątkowych projektów będzie się powiększać, aż do momentu, gdy problem fajerwerków w Tatrach zupełnie zniknie.

Każdego roku naszej akcji towarzyszy inny plakat. Autorką tegorocznej grafiki jest Aleksandra Czudżak. Przez kilka lat trwania akcji współpracowali z nami m.in. Krzysztof Kokoryn, Dawid Ryski, Aleksandra Woldańska-Płocińska, Katarzyna Bogucka, Gosia Herba, Patrycja Rek, Marta Rydz-Domańska czy Gabriela Gorączko.

Urząd Miasta Zakopane od dłuższego czasu wspiera naszą akcję. Bardzo się cieszymy z jego decyzji – na terenie miasta obowiązuje zakaz odpalania fajerwerków, petard, rac, ogni sztucznych i innych materiałów pirotechnicznych. O to samo prosimy właścicieli prywatnych posesji.

Wy też dołączcie do nas. Nie strzelajcie w sylwestra. Dobra zabawa może odbyć się bez petard i fajerwerków.

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Nie strzelaj w sylwestra, bo zagłuszysz koncert! [24]
    O ile jestem miłośnikiem zwierząt, przyrody i sam mam dwa…

    31-12-2022
    Majkel