14 grudnia 2022 10:38

Stefano Ghisolfi powtarza „Bombardino” 9a+ Ondry

Stefano Ghisolfi powtórzył drogę Bombardino 9a+ (9a+/b) w Bus de la Stria (koło Arco). To prawdopodobnie dopiero drugie przejście.

Stefano Ghisolfi na "Trofeo Dell’Adriatico" 9a+ (fot. ONSEN productions)

Stefano Ghisolfi na wizytówce rejonu Bus de la Stria, „Trofeo Dell’Adriatico” 9a+ (fot. ONSEN productions)

***

Bombardino otworzył w marcu tego roku Adam Ondra. Linia biegnie na ścianie Hotel Olivo, zaraz na prawo od pięknej Trofeo Dell’Adriatico 9a+, projektu śp. Davida Lamy, rozwiązanego przez Gabriele Moroniego i szybko powtórzonego przez Ondrę (później zresztą także przez Ghisolfiego).

Bombardino jest ciut łatwiejszym wariantem drogi o nazwie Bomba 9b, którą Adam Ondra poprowadził krótko wcześniej. Obie linie mają wspólny pierwszy odcinek (w trudnościach około 8b+), potem Bombardino ucieka w prawo.

Tak prezentuje się Hotel Olivo w Bus de la Stria i dwie bombowe drogi Adama Ondry – Bomba i Bombardino:
Dla lubiących cyferki… Czech postawił przy Bombardino 9a+/b, choć przyznał, że tak naprawdę bardzo trudno wycenić jej trudności. Z kolei Stefano Ghisolfi znalazł bardziej optymalny patent i postawił 9a+.

Włoch o dniu, w którym padła Bombardino:

To był niesamowity dzień, Gio Placci (Giovanni Placci – red.) był także bliski poprowadzenia drogi. Rozgrzaliśmy się w moim garażu i poszliśmy prosto pod drogę. Linia jest idealna na niskie temperatury, ponieważ są na niej trzy klinowania kolan, więc możesz się wspinać i rozgrzewać ręce w trakcie klinowań. Temperatura tego dnia sięgała 0 stopni, było też dużo lodu, na szczęście nie na drodze, tylko trochę na końcu płyty(…).

źródło: 8a.nu
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum