9 grudnia 2022 08:38

Projekty na wiosnę: dwie nowe drogi na Torre Trieste w masywie Civetty

Korzystając z dobrych warunków dwa mocne zespoły wytyczyły tej jesieni eleganckie linie w masywie Civetty w Dolomitach. Alessandro Baù, Alessandro Beber i Nicola Tondini wytyczyli Enigmę. Simon Gietl, Vittorio Messini i Matthias Wurzer w tym samym czasie otworzyli 20-wyciągową drogę, która jeszcze nie otrzymała nazwy.

Torre Trieste, Civetta, Dolomity. Linia czerwona: Enigma – Alessandro Baù, Alessandro Beber, Nicola Tondini. Linia żółta: Simon Gietl, Vittorio Messini i Matthias Wurzer (fot. arch. Baù/Beber/Tondini)

***

Na Torre Trieste od dawna nie powstawały nowe drogi. Tej jesieni, zupełnie niezależnie, skalna wieża dominująca nad Val Corpassa stała się celem dwóch mocnych zespołów, co po latach braku aktywności na tej ścianie jest dość zaskakującym zbiegiem okoliczności.

Obie linie zostały wytyczone w części południowej ściany, eksplorowanej niegdyś przez słynnych alpinistów: zespół Carlesso-Sandri wytyczył tu drogę latem 1934 roku (wspinaczka trwała 25 godzin), a rok później zespół Cassin-Ratti pokonał ścianę w 27 godzin. Obie drogi noszą dzisiaj nazwy od nazwisk wspinaczy. W 1972 roku za sprawą zespołu, którego liderem był Jerzy Kukuczka, powstała na tej ścianie Droga Polska.

Aktualizacja 29/03/2023

Jerzego Kukuczki nie możemy uznać za lidera zespołu, który w 1972 roku wytyczył Drogę Polską na Torre Trieste. Jak wspomina Danuta „Duśka”Wach:

Dolomity lato 1972. Chłopcy przeszli kilka znaczących dróg i zrobili dwie nowe drogi. Jedną z nich to Direttissima Polska na Torre Trieste. Zbyszek (Rami) dedykował mi tę drogę, nawet chciał nazwać moim imieniem, jednak nie wypadało, bo był to wyjazd Klubu Wysokogórskiego [obecnie PZA – red.]. Można by powiedzieć, że droga była zrobiona i wytyczona przez Zbyszka,  poprowadził bowiem i wytyczył prawie cała drogę, poza pierwszymi 2-3 wyciągami z 30. Partnerem Zbyszka był Jurek Kukuczka, który na początku drogi dostał  kamieniem i już do końca  nie prowadził. Pozostali partnerzy także nie prowadzili. Można zatem powiedzieć, że wytyczył i przeprowadził drogę Wach. Nigdy się tym nie chwalił, bo takim był.

Drogę Polską na Torre Trieste wytyczył i poprowadził zespół w składzie: Zbigniew Wach, Jerzy Kukuczka,  Jerzy Kalla, Tadeusz Łaukajtys. Zbigniew „Rami” Wach zmarł w styczniu tego roku, w wieku 75 lat.

***

Tej jesieni, pomiędzy wrześniem i listopadem, oba zespoły pracowały nad swoimi drogami, które przecinają się na pierwszej półce, a dalej prowadzą mniej więcej równolegle.

Alessandro Baù, Alessandro Beber i Nicola Tondin w trakcie pracy nad drogą Enigmą na Torre Trieste w masywie Civetty (fot. Nicola Tondini)

Enigma zespołu Alessandro Baù, Alessandro Beber i Nicola Tondin to 28 wyciągów startujących z najniższego punktu ściany. Baù skomentował:

Od pierwszej półki jakość skały jest doskonała. Marzę o pierwszym przejściu w ciągu na wiosnę!

Orientacyjny przebieg drogi Enigmą na Torre Trieste w masywie Civetty (fot. Alessandro Baù)

Z kolei droga zespołu Simon Gietl, Vittorio Messini i Matthias Wurzer startuje tam, gdzie wspomniane klasyki, Carlesso-Sandri i Cassin-Ratti , i liczy 20 wyciągów.

Simon Gietl, Vittorio Messini i Matthias Wurzer podczas pracy nad nową drogą na Torre Trieste w masywie Civetty (fot. Gietl/Messini/Wurzer)

Oba zespoły wytyczyły swoje drogi do szczytu, jednak pogarszające się warunki nie pozwoliły na dokonanie pierwszych klasycznych przejść w ciągu. Wspinacze z pewnością wrócą na Torre Trieste wiosną.

Podobno oba zespoły były zaskoczone, gdy spotkały się w ścianie, która od lat znajdowała się poza obszarem zainteresowania alpinistów. Niemniej wspinacze udzielali sobie wsparcia i wzajemnie kibicowali.

Spotkanie w ścianie Torre Trieste (od lewej): Nicola Tondin, Alessandro Baù, Vittorio Messini, Matthias Wurzer i Simon Gietl (fot. Gietl/Messini/Wurzer)

Michał Gurgul

źródła: Alessandro Baù, planetmountain.com, explorersweb.com




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum