2 grudnia 2022 10:44

„Lazarus” – nowe 11/11+ na Franken. Otwiera Moritz Welt

Markus Bock i Alex Megos nie mają wyłączności na otwieranie frankenjurajskich ekstremów. Stary projekt, notabene właśnie pomysłu Bocka, rozwiązał niedawno Moritz Welt. Powstał Lazarus 11/11+.

***

Tytułowy Lazarus 11/11+ (9a+) biegnie ścianą Schiefer Tod. Przed dekadą linię obił Markus Bock i zostawił projekt niedokończony. Jakieś dwa i pół roku temu Welt zapytał słynnego rodaka, czy może wstawić się w drogę.

Moritz Welt o Lazarusie pisze między innymi:

To była naprawdę dobra lekcja cierpliwości. Przedtem nigdy nie byłem w stanie skupić się na pojedynczym projekcie przez dłuższy czas bez uczucia frustracji.

Znalezienie właściwego patentu zajęło mi ponad rok, zrobienie go kolejny rok. Poza kilkoma sesjami na innych projektach to była właściwie jedyna droga, jakiej próbowałem na Frankenjurze w tym sezonie.

Moritz Welt na drodze "Lazarus" 11/11+, Schiefen Tod, Frankenjura (fot. Lars Decker)

Moritz Welt na drodze „Lazarus” 11/11+, Schiefen Tod, Frankenjura (fot. Lars Decker)

Lazarus został wytyczony w prawej części rejonu, sąsiaduje z I bleed black 11-/11 Markusa Bocka (w lewej części ściany jest inne 8c+ autorstwa Bocka, Riders of Doom). Moritz nazywa Lazarusa jedną z najlepszych linii w okolicy: z ciekawymi przechwytami, dużą liczbą skrętek (drop knee), boulderowymi odcinkami (najtrudniejszym około 8B+) i wytrzymałościowo-siłową końcówką, dla Niemca kluczową. Całość jest też solidnie przewieszona, na najbardziej stromym odcinku na około 50 st.

21-letni Moritz Welt zrobił wcześniej kilkanaście dróg 9a i jedną 9a+, Thor’s Hammer 9a+ we Flatanger (przez niektórych oceniane jako 9a).

źródło: frankenjura.com, 8a.nu, Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Moritz Welt [3]
    W/w zwrocil moja uwage jako youtuber-twórca/współtwórca bardzo dobrych filmików wspinaczkowych.…

    2-12-2022
    Edgar Nevermore