Złote Czekany: szeroka lista za 2021 z czterema polskimi przejściami
W ten weekend odbywa się Briançon uroczystość wręczenia Złotych Czekanów za przejścia w 2021 roku. Laureatów tej prestiżowej nagrody znamy, patrz: Złote Czekany 2022: Saraghrar Northwest i Moonwalk Traverse. Wyróżnienie dla Annapurny III, ale ciekawa jest też lista przejść, które znalazły się na tzw. szerokiej liście. Znajdziemy na niej cztery polskie dokonania.
***
Na liście znalazły się przejścia naszych alpinistów w Pakistanie, częściowo realizowane w ramach programu Polski Himalaizm Sportowy:
- Andrzej Bargiel: pierwsze wejście na Yawash Sar II (6176 m) i zjazd na nartach,
- Adam Bielecki i Janusz Gołąb: pierwsze wejście na Gunj-e-Sar (ok. 6350 m),
- Michał Czech, Wadim Jabłoński i Maciej Kimel: pierwsze wejście na Trident Gunj-e-Sar (6150 m),
- Damian Bielecki i Marcin Tomaszewski: nowa droga na Uli Biaho Gallery.
Tę szeroką listę, która jest takim podsumowaniem ważnych alpinistycznych dokonań roku 2021, przygotował Lindsay Griffin (American Alpine Journal) z pomocą Dougalda MacDonalda (American Alpine Journal) i Rodolphe’a Popiera (Club Alpin Francais).
Z przyjemnością odnotowujemy, że znakomita większość poniższych przejść została odnotowana na wspinanie.pl. Trzymamy rękę na pulsie :). A jak chcecie spotkać część z bohaterów tych przejść oraz bohaterów ważnych tegorocznych dokonań, to zapraszamy na 20. Krakowski Festiwal Górski.
Pakistan
- Saraghrar Northwest (ok. 7300 m)
Pierwsze wejście, pn.-zach. ściana (2300m, ED2 lub 6B, 6b M5+ A3+ 80-90°), 3-10 września, Archil Badriashvili, Baqar Gelashvili i Giorgi Tepnadze (Gruzja). - Garmush Zom I (6244 m)
Częściowo nowa droga pn.-zach. ścianą (1100 m, 55°), 13 czerwca, Tiphaine Duperier, Boris Langenstein, Aurélia Lanoe, Guillaume Pierrel (Francja) i zjechali ze szczytu na nartach. Następnego dnia ten sam zespół dokonał drugiego wejścia na Garmush Zom II (6180 m) nową drogą pd.-zach. kuluarem (1400 m) i także zjechali ze szczytu na nartach. W lipcu zespół dokonał pierwszego zjazdu Drogą Francuską z Gasherbruma II (8035 m). - Sami Sar (6032 m)
Pierwsze wejście na szczyt przez północną grań, 17 grudnia, Kazuya Hiraide i Takuya Mitoro (Japonia). - Yawash Sar II (6176 m)
Pierwsze wejście na szczyt, pd.-zach. ściana, 30 kwietnia, Andrzej Bargiel (Polska), zjazd na nartach ze szczytu. - Gunj-e-Sar (ok. 6350m)
Pierwsze wejście na szczyt, pn. ściana i zachodnia grań, Shimshal Highway (1000 m, AI5), wrzesień, Adam Bielecki i Janusz Gołąb (Polska). - Trident Gunj-e-Sar (6150 m)
Pierwsze wejście na szczyt, zach. ściana, Pakistani Disco (800 m, UIAA V M6 WI4+), Michał Czech, Wadim Jabłoński, Maciej Kimel (Polska) - Uli Biaho Gallery
Nowa droga pn.-wsch. ścianą, Frozen Fight Club (700 m wspinania, M7 A3), Damian Bielecki, Marcin Tomaszewski (Polska). - Korada North (6146m) i Kapura Central (6530 m)
Pierwsze wejście na szczyt Korada North, zach. ściana i pn.-zach. grań, Hot Tang (900 m, TD+ M5+ 75°) oraz pierwsze wejście na szczyt Kapura Central, zach. ściana, In the Fire (1300 m, ED M6 85°), 16-19 września, Tim Exley, Will Lewallen i Tom Seccombe (Wielka Brytania). - Dansam West (6600 m)
Pierwsze przejście pn. ściany, Harvest Moon (1600 m, M6/M7 90°), 25-29 września, Martin Elias (Hiszpania), Victor Saucède (Francja), Jérémy Stagnetto (Francja), and Jérôme Sullivan (Francja/USA).
Nepal
- Rokapi (6468 m)
Pierwsze zimowe i drugie w historii wejście na szczyt, nową drogą pd. ścianą i pd.-wsch. granią (ok. 1600 m, WI3 M4), 21-23 grudnia, John Kelley (USA), solo. - Annapurna III (7555 m)
Pierwsze przejście filara południowo-wschodniego, Patience (2950 m, 6a A3 M6 80° lód 90° śnieg), 22.10-6.11, Nikita Bałabanow, Michaił Fomin i Wiaczesław Poleżajko (Ukraina). - Dorje Lhakpa (6955 m)
Pierwsze przejście pd. ściany (ok. 1150m, 55-65°), Mikel Inoriza, Iker Madoz, Mikel Zabalza (Hiszpania). - Chobutse (6685 m)
Pierwsze przejście pn.-zach. ściany, Slovenian Direct (1700m, ED M5 AI5), 28-30 września, Nejc Marčič i Luka Stražar (Słowenia). - Kangchung Shar (6063 m)
Pierwsze przejście pn. ścianą i pn.-zach. ścianą, Ada’s Heavenly Traverse (ok. 900 m TD+), Jaroslav Bánský i Zdeněk Hák (Czechy). - Tengkangpoche (6487 m)
Pierwsze przejście pn.-wsch. filara, Massive Attack (ok. 1600 m, 5.11 A3 M7), 24-30.10, Matt Glenn i Tom Livingstone (Wielka Brytania). - Tengkangpoche (6487 m)
Wejście dwiema równoległymi liniami na Kondge Ri (6187 m) i następnie na Tengkangpoche (6490 m), Santarai (François Cazzanelli i Leonardo Ghezza) i Settebello (Emrik Favre, Jerome Perruquet, Francesco Ratti) obie 450 m AI5 M7 A2. - Cholatse (6440 m)
Wytyczenie Brothers in Arms (1600 m, ED, WI5 M5+) na pn. ścianie, Stéphane Benoist, Pauline Champon, Anouk Félix-Faure, Pierrick Fine, Pierrick Giffard. - Baruntse (7152 m)
Wytyczenie Heavenly Trap (1300 m, UIAA VI+ M6+ 80°) na zach. ścianie, 22-25.05, Radoslav Groh i Marek Holeček (Czechy). - Chamlang (7319 m)
Wytyczenie A l’Ombre du Mensonge (ok. 1,600m, ED WI5+ M5+ 90°) na pn. ścianie, 10-12.10, Charles Dubouloz i Benjamin Védrines (Francja).
Chiny
- Pik Wojskowych Topografów (6873 m)
Wytyczenie Impromptu (2000 m TD lub 5B AI3) na wsch. ścianie, Siergiej Niłow, Dmitrij Grigoriew, Dmitrij Gołowczenko (Rosja).
Kirgistan
- Pik Ostryi (4818 m)
Pierwsze wejście na szczyt, wsch. grań (550 m, 5B, UIAA VII+ A3), 4-5.08, Marina Popowa, Maria Djupina i Nadieżda Olienewa (Rosja). - Pik Simagina (4400 m)
Nowa droga pn. ścianą i wsch. granią, Aquadiskotheque (550 m, 5A, M5 A2), zima, Alexey Boyko, Anatoly Syshchikov, Pavel Tkachenko (Rosja). - Pik Kosmos (5942 m)
Pierwsze wejście na szczyt, pn. ściana (1800 m, ED WI4), 26-30.09, Aleksander Gukow i Wiktor Kowal (Rosja). - Pik Koroleva (5816 m)
Częściowo nowa droga, pn. ściana i pn.-zach. grań (1650 m, AI4 M5), sierpień, Kirill Belotserkovskiy (Kazachstan) oraz Ivan Temerev i Alex Tyulyupo (Rosja).
Grenlandia
- Siren Tower
Pierwsze wejście, pn. ściana, Wall of Planck (700 m, 16 wyciągów, 7b+ lub 8a wariantem poprowadzonym podczas zjazdów), Nicolas Favresse (Belgia), Aleksej Jaruta (Szwecja), Sean Villanueva (Belgia), Jean-Louis Wertz (Belgia). - Siren Tower
Nowa droga, pn. ściana, Forum (800m , 22 wyciągi, 7c), Matteo Della Bordella (Włochy), Silvan Schüpbach (Szwajcaria), Symon Welfringer (Francja).
USA
- Neacola (2850 m)
Pierwsze przejście pn. ściany (Medusa) bez wyjścia na szczyt, 1400 m 5.10 A2 M6, 11-17.04, Nick Aiello-Popeo, Ryan Driscoll, Justin Guarino (USA). - South Buttress of Denali
Wytyczenie Anubis (2500 m, WI5 M6) na Isis Face, 27-28.04, Michael Gardner, Sam Hennessey (USA). - Denali (6190 m)
Trawers szczytu z południa na północ przez Drogę Cassina i pierwszy zjazd na nartach Pn.-zach. Filarem, 12-14.06, Adam Fabrikant, Michael Gardner, Sam Hennessey (USA). - Mount Huntington (3731 m)
Wytyczenie Heart of Stone (1050 m, M7 90°) na zach. ścianie, Luka Lindič (Słowenia), Ines Papert (Niemcy).
Argentyna-Patagonia
- Masyw Fitz Roy
Pierwsze przejście Moonwalk Traverse (4000 m+, 6c 50°) , 5-10.02, Sean Villanueva (Belgia), solo.
Boliwia
- Illampu (6368 m)
Wytyczenie Mental Ward (850 m, WI4 M5) na zach. ścianie, Brad Ward, Matt Ward (USA).
Peru
- Hualcan (6125 m)
Wytyczenie Knights and Days (1000 m, VII M5 90°) na pn. ścianie, Blaž Karner, Matevž Štular (Słowenia) i Aritza Monasterio (Peru). - Hualcan Este (6122 m)
Wytyczenie Virtual Insanity (1500m, M5 90°+) na pn.-wsch. grani, Bor Levičnik i Matija Volontar (Słowenia). - Concha di Caracol (5640 m)
Wytyczenie Cerveza, Pan y Ácido (700 m, ED AI4 90°) na pd. ścianie, Andres Marin i Alex Torres (Kolumbia) i Anna Pfaff (USA).
Nowa Zelandia
- Flat Top Peak (2282 m)
Wytyczenie Soulfly (1100 m, M5 AI5+R) na wsch. ścianie a zarazem pierwsze zimowe wejście na szczyt, Ben Dare (Nowa Zelandia), solo.
Antarktyka
- Sandneshatten (2200 m)
Wytyczenie Le Pilier du Contrevent (750 m, 6a A2 M4) na wsch. ścianie, Jacques-Olivier Chevallier, Didier Jourdain, Jordi Noguere (Francja).
Alpy
- Petit Dru (3733 m)
Wytyczenie Base (1000 m, 7a M8+) na zach. ścianie, kalendarzowa zima, Thomas Auvaro, Léo Billon, Jordi Noguere, Sébastien Ratel (Francja). - Combin de la Tsessett (4135 m), Bietschhorn (3934 m), Täschhorn (4491 m)
Nowe drogi i linie zjazdów na wsch. ścianie Combin de la Tsessette (1200m, Les Piliers de Bagnes), pd.-zach. ścianie Bietschhorn (900 m, Merci Mamans), pd.-zach. ścianie Täschhorn (950 m, X), Paul Bonhomme (Holandia/Francja), Vivian Bruchez (Francja) i (na Bietschhorn) Gilles Sierro (Szwajcaria). - Cimon della Pala (3184 m)
Wytyczenie Elements of Life (900 m, AI5 M6) na pn. ścianie, Emanuele Andreozzi i Matteo Faletti (Włochy). - Cima Tosa (3173 m)
Wytyczenie Pazzioni Primavernale (ok. 1000 m, AI6 M7 90°+) na pn.-pn.-wsch. ścianie, Emanuele Andreozzi i Matteo Faletti (Italy) i Santiago Padrós (Hiszpania). - Cima de Gasperi (2994 m)
Wytyczenie Alchimia (800 m, AI5+ M6+) na pn.-zach. ścianie, Emanuele Andreozzi (Włochy) i Santiago Padrós (Hiszpania). - Sella di Sennes (2787 m)
Pierwsze znane przejście pd.-zach. ściany, Sorejina (700 m, WI5+ M6 50°), 11.01, Manuel i Simon Gietl (Włochy).
Źródło: pioletsdor.net