3 listopada 2022 09:08

„Szusss, czyli jak przeżyłem samego siebie” Petera Chrzanowskiego

Ukazała się książka Petera Peru Chrzanowskiego „Szusss, czyli jak przeżyłem samego siebie”. To bogata w opisy niezwykłych wydarzeń autobiografia znanego w Kanadzie i Stanach narciarza ekstremalnego i paralotniarza polskiego pochodzenia.

„Szusss, czyli jak przeżyłem samego siebie”, 2022, Peter Chrzanowski

„Szusss, czyli jak przeżyłem samego siebie”, 2022, Peter Chrzanowski

***

Autor ma na swoim koncie wiele pierwszych zjazdów z wybitnych gór na kontynencie amerykańskim, w tym m.in. z Mount Robson – najwyższego szczytu w Kanadyjskich Górach Skalistych.

Para się również realizacją filmów o narciarstwie ekstremalnym i paralotniarstwie. Kilka z nich zostało nagrodzonych na festiwalach filmowych. Jako filmowiec brał udział w wyprawie dookoła świata samolotem DC Dakota z czasów II wojny światowej. Obecnie z pasją organizuje i popularyzuje w krajach latynoskich nową dyscyplinę – Aerothlon, składającą się z trzech konkurencji: biegu, jazdy na rowerze górskim i zlotu na paralotni.

Mount Robson to był najtrudniejszy i najbardziej znany wyczyn Petera Chrzanowskiego (fot. arch. Peter Peru Chrzanowski)

Mount Robson to był najtrudniejszy i najbardziej znany wyczyn Petera Chrzanowskiego (fot. arch. Peter Peru Chrzanowski)

Podtytuł książki nawiązuje do licznych wypadków, które przydarzyły się bohaterowi przy uprawianiu tych ekstremalnych sportów. W niektórych sytuacjach to istny cud, że owe wypadki zakończyły się „tylko” złamaniami kończyn, czy odmrożeniami. Jak przyznaje sam autor, inspiracją do napisania tej biografii była książka Joe Simpsona „Dotknięcie pustki”, bowiem Chrzanowski doświadczył owego „dotknięcia” wielokrotnie. Całość napisana z dużym dystansem do siebie, a jednocześnie z pogłębioną treścią, pozwalającą wczuć się w duszę narciarza czy paralotniarza.

Więcej o tej niezwykłej postaci możecie się dowiedzieć z wywiadu przeprowadzonego przez Outdoor Magazyn: O nartach, skrzydłach, filmach i życiu. A samego bohatera książki będziecie mogli spotkać na żywo już na początku grudnia na 20. Krakowskim Festiwalu Górskim (10-11 XII).

Fragment z wywiadu Outdoor Magazynu, mówi Peter Peru Chrzanowski:

Po przyjeździe do Whistler zatrudniłem się jako kucharz, ale wyrzucili mnie po kilku dniach. Nikt tam nie jeździł na nartach, a ja wracałem z gór może zbytnio zadowolony. Później pracowałem przez pewien czas w sklepie narciarskim. Ale chyba tylko raz pracowałem przez rok w firmie kolegi, który wymyślił jeden z pierwszych portali z wideo on-line. To był jedyny rok, kiedy chodziłem trochę do biura w Vancouver. Dlatego książka jest taka długa, ciągle coś się działo, nie straciłem dziesięciu lat dla jakiejś korporacji. Zawsze powtarzam, że czas jest najważniejszy. Na łożu śmierci suma na koncie bankowym będzie bez znaczenia.

Oczywiście książka jest dostępna w promocyjnej cenie w księgarni wspinanie.pl.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum