Michaił Fomin będzie gościem 20. KFG

Wspinacze z Ukrainy charakteryzują się twardym podejściem do alpinizmu, obierają ambitne cele, podejmują ryzyko i nie boją się cierpieć. Swoje projekty realizują często w miejscach dzikich i trudno dostępnych. Wspinają się na wysokie szczyty Kaukazu, Kirgistanu, Pamiru, Tienszanu i oczywiście w Himalajach i Karakorum. Rzecz jasna nie wszyscy, tylko najlepsi. W tym roku gośćmi 20. Krakowskiego Festiwalu Górskiego będą dwaj z nich: Michaił Fomin i Nikita Bałabanow. Poniżej znajdziecie krótką biografię pierwszego z nich.

Michaił Fomin na szczycie Annapurny III (fot. arch. M. Fomin)

Michaił Fomin na szczycie Annapurny III (fot. arch. M. Fomin)

***

Michaił Fomin urodził się w 1981 roku w Mikołajowie na południu Ukrainy. Swoją przygodę ze wspinaniem rozpoczął w wieku pięciu lat w skałkach na Krymie. Po ukończeniu studiów przeniósł się do Kijowa, gdzie rozwijał dalej swoją pasję. Misza nie jest wspinaczem zawodowym, pracuje jako analityk biznesowy w branży IT. Ma dwójkę dzieci.

Doświadczenie górskie zdobywał głównie w regionach górskich na terenach dawnego ZSRR, w Tienszanie, Pamirze, Kaukazie. Później przeniósł się w Himalaje i Karakorum. Po głośnym przejściu południowo-wschodniego filara Annapurny III (7555 m) z Nikitą Bałabanowem i Wiaczesławem Poleżajko, Misza powiedział:

… nasze cechy uzupełniają się i szanujemy swoje opinie, gdy przychodzi to podejmowania trudnych taktycznych decyzji. Wydaje mi się, że to najsilniejsza strona naszego zespołu. Mamy również inną cechę, charakterystyczną dla wielu alpinistów z terytoriów dawnego ZSRR: potrafimy cierpieć w milczeniu i to przez długi czas. Na tej drodze (na Annapurnie III) to było kluczowe, musieliśmy wykazać się cierpliwością, zwalczyć niepewność, jeść mało i wspinać się szybko.

Po trwającej 18 dni epopei na południowo-wschodnim filarze w wykonaniu alpinistów chyba nikt nie wątpi w prawdziwość tych słów. O klasie Miszy i jego kolegów najlepiej świadczą jednak nie słowa, a czyny. Poniżej lista wybranych przejść.

***

Nowa droga Kharakternik ED2 na południowym filarze Uszby Południowej, wraz z Witaljim Todorenko i Igorem Czaplinskim – Kaukaz, czerwiec 2011 r.

Uszba (fot. Wkipedia / MaxBenidze)

Alpiniści przeszli w alpejskim stylu nową linię na południowym filarze wybitnej Uszby Południowej, która wraz z drugim, północnym wierzchołkiem, bywa nazywana Matterhornem Kaukazu. A Charakternik to Kozak, któremu przypisywano nadprzyrodzone zdolności – od tego pochodzi nazwa nowej linii. Wysokość tego szczytu to 4710 m.

Przejście północno-zachodniej ściany Uszby Północnej drogą Kolomytsev ED, wraz z Wiaczesławem Poleżajko – Kaukaz, styczeń 2013 r.

Wymagające zimowe przejście na Uszbie Północnej, drogą wytyczoną przez Wladimira Kolomitsewa na liczącej 2000 m wysokości ścianie północno-zachodniej. Od tej pory Misza i Slawa podejmą wspólnie jeszcze niejedno górskie wyzwanie.

Przejście drogi Semiletkin ED+ na Piku Swobodnaja Korea w rekordowym czasie 36 godzin, wraz z Wiaczesławem Poleżajko – Kirgistan, sierpień 2013 r.

Pik Swobodnaja Korea, droga Semiletkin – nr 6a (Wikipedia / Tadeáš Gregor)

Góra słynie z wymagających dróg na liczącej 900 m wysokości ścianie północnej. Semiletkin biegnie lewą częścią centralnej ściany i kończy się na grani pod szczytem. Jest uważana za jedną z najtrudniejszych dróg na tej ścianie. Alpiniści ustanowili nowy rekord 36 godzin przejścia – od szczeliny brzeżnej do szczytu. Pik Swobodnaja Korea, czy też Free Korea Peak, przez lata był uważany za jeden z najbardziej prestiżowych celów alpinistycznych dawnego ZSSR, obok Uszby i Chatyn-Tau.

Nowa droga Снежная Королева (Królowa Śniegu) ED+ na północno-zachodniej ścianie Langshisa R, wraz z Nikitą Bałabanowem i Wiaczesławem Poleżajko – październik 2014 r.

Nowa droga Снежная Королева (Królowa Śniegu) ED+ na północno-zachodniej ścianie Langshisa R

Nowa droga Снежная Королева (Królowa Śniegu) ED+ na północno-zachodniej ścianie Langshisa R

Langshisa Ri ma 6427 m wysokości i znajduje się w regionie Langtang w Himalajach Nepalu. Ukraińskie trio zdobyło szczyt wspinając się nową drogą, co wymagało założenia pięciu biwaków w ścianie. Akcja baza-szczyt-baza trwała łącznie siedem dni. Więcej informacji na temat tego przejścia znajdziecie tutaj.

Przejście znalazło się na szerokiej liście przejść nominowanych do Złotego Czekana 2015.

Pierwsze przejście północno-zachodnim filarem Talung, ED2, wraz z Nikitą Bałabanowem – październik 2015 r.

Pierwsze przejście północno-zachodnim filarem Talung, ED2, wraz z Nikitą Bałabanowem (fot. M. Fomin)

Pierwsze przejście północno-zachodnim filarem Talung, ED2, wraz z Nikitą Bałabanowem (fot. M. Fomin)

Przejście najwyższej klasy, uhonorowane Złotym Czekanem (pierwszy raz dla Ukrainy!). Talung (7348 m) to szczyt w Himalajach Nepalu w regionie Kanczendzongi. Deniwelacja imponującego filara północno-zachodniego wynosi 1700 m, a długość drogi pokonanej przez Miszę i Nikitę to około 2000 m. Wspinaczka trwała 6 dni, napotkane trudności alpiniści wycenili na AI6, M6, A3. Nikita powiedział poźniej, że była to zdecydowanie jedna z najtrudniejszych dróg, jakie robili. Więcej informacji w artykule, a poniżej film z tej wyprawy.




Patience (Cierpliwość) ED3, nowa droga na południowo-wschodnim filarze Annapurny III, wraz z Nikitą Bałabanowem i Wiaczesławem Poleżajko – listopad 2021 r.

Ukraińska droga południowo-wschodnim filarem Annapurny III (7555 m), fot. zespół ukraiński

Ukraińska droga południowo-wschodnim filarem Annapurny III (fot. zespół ukraiński)

Południowo-wschodni filar Annapurny III (7555 m), wznoszący się na 2300 m nad trudno dostępną doliną Seti Kola, był formacją która od 40 lat stanowiła wielkie himalajskie wyzwanie. Był celem wielu prób, w tym polskiej – więcej szczegółów historycznych znajdziecie w Annapurna III: zespół Bałabanow-Fomin-Poleżajko przechodzi filar południowo-wschodni!, a w skrócie: Ukraińcy spędzili na górze aż 18 dni, choć planowali akcję na maksymalnie 12 dni. Musieli więc racjonować pożywienie (półtora batona na osobę na dzień), a przez ostatnie dwa dni nie mieli już nic do jedzenia. Zejście z góry było również niebezpieczną i wymagającą przeprawą w nieznanym terenie. Kluczowa dla przejścia filara, a także dla przetrwania w ogóle, była cierpliwość – stąd nazwa drogi.

Patience to blisko 3 km drogi i trudności 6a A3 M6 80° lód i 90° śnieg. Przejście otrzymało w tym roku nagrodę specjalną jury Złotych Czekanów.

Michał Gurgul

Bilety dostępne w Ekobilet:

 




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum