28 listopada 2022 08:59

Martina Demmel robi trzecie przejście „Heim nach Afrika” 9a w Kochel

Martina Demmel poprowadziła Heim nach Afrika 9a w Kochel. To jej druga tak trudna droga i zarazem projekt, w który włożyła najwięcej pracy.

https://www.instagram.com/p/ClcALM7D6S-/

***

Niemka marzyła o przejściu Heim nach Afrika od dwóch lat. Jak przyznaje, cały proces był niesamowicie ciekawy i, co zaskakujące, nigdy nie czuła zniecierpliwienia – może dlatego, że myślała o drodze w kategoriach „nie kiedy, ale czy w ogóle da się ją pokonać”. Przejście padło ostatecznie na początku listopada.

Heim nach Afrika to jakieś 30 metrów ciągowego, zróżnicowanego wspinania, w zasadzie z jednym restowym miejscem. Na całość składają się odcinki trzech dróg: Baby Love 8b+, Des Wahnsinns Fette Beute 8b+ and QL 8c.

Martina Demmel na „Heim nach Afrika” 9a (fot. Felix Bub)

Martina Demmel na „Heim nach Afrika” 9a (fot. Felix Bub)

Pierwsze przejście zrobił dekadę temu Philipp Hrozek, wyceniając trudności na 8c+/9a. W 2018 roku linię powtórzył Pirmin Bertle, notabene Niemiec prawdopodobnie nie wiedział o prowadzeniu Philippa (ten nie pochwalił się swoim przejściem) i postawił 9a/a+. Obie propozycje pogodziła Martina Demmel, wpisując przy Heim nach Afrika 9a.

Jednocześnie Niemka pisze:

Muszę przyznać, że byłam dość zaskoczona / smutna z powodu tego, jak wiele osób pytało mnie po przejściu jedynie o moją opinię odnośnie trudności zamiast pogratulować, czy zainteresować się historią / uczuciami, które stoją za tym wszystkim… Może to normalne, ale wcześniej nie zauważyłam tego aż tak wyraźnie.

***

Heim nach Afrika kosztowało Niemkę najwięcej pracy i zaangażowania, ale podobnie trudną drogę pokonała już wcześniej. W 2021 roku poprowadziła  w Olianie Joe-cita autorstwa Adama Ondry z 2012 roku.

źródło: Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum