23 listopada 2022 09:08

Koreanka Chaehyun Seo powtarza „La Ramblę” 9a+

Mocne wieści z Siurany. Koreanka Chaehyun Seo poprowadziła La Ramblę 9a+. To dopiero drugie przejście kobiece (pierwsza była Margo Hayes), do tego bardzo szybkie – Seo wystarczyło siedem prób.

***

Chaehyun Seo to oczywiście czołowa zawodniczka Pucharów Świata w prowadzeniu, najlepsza w sezonie 2019, mistrzyni świata z Moskwy 2021, w tym roku zwyciężyła w prestiżowym Rock Master w Arco – przy tym wspina się niezwykle stylowo. Niemniej to, co zrobiła teraz w skałach, otwiera nowy rozdział w jej niesamowitej karierze. No i ma dopiero 19 lat.

Na swoim profilu pisze:

Poprowadzenie La Rambli w 7. próbie było po prostu niesamowite! To było jedno z moich największych marzeń i wciąż nie mogę uwierzyć, że to się stało.

Pierwsze kobiece przejście wielkiego klasyka Siurany należy do Margo Hayes. Amerykanka poprowadziła drogę w 2017 roku, także wieku 19 lat. La Rambla jest jedną najpopularniejszych linii w tych trudnościach na świecie. Jej początki sięgają 1994 roku, wtedy oryginalną wersję przeszedł Alex Huber, oceniając trudności na 8c+. W 2003 roku przedłużył ją Ramón Julian Puigblanque, podnosząc wycenę do 9a+. Dziś na złotej liście pogromców widnieje 30 nazwisk.

Co ciekawe, Chaehyun Seo ma chrapkę na inną europejską sławę – Biographie 9a+ w Céüse. Kto wie, może pójdzie drogą Margo Hayes, która powtórzyła już trzy europejskie klasyki – La Rambię, Biographie i Papichulo w Olianie.

***

Koreanka zrobiła w poprzednich latach trochę mocnych przejść. Ma na koncie między innymi Bad Girls Club 5.14d/9a w Rifle i Seoknangil 8c+ w górach Seounsan.

Chaehyun Seo na „Seoknangil” 8c+

źródło: Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum