9 listopada 2022 11:37

Kacper Heretyk robi życiówkę na „Ali Baba (right exit)” 8B

Kacper Heretyk (Scarpa Team Polska, Himal Sport, KS Korona) przeszedł w Diabelskim Schronisku w Kusiętach Ali Babę, problem, któremu ze względu na skalę zdecydowanie bliżej do drogi.

Kacper Keretyk na „Ali Baba right exit” (fot. arch. Kacper Heretyk)

Kacper Keretyk na „Ali Baba right exit” (fot. arch. Kacper Heretyk)

Ali Baba to ponad 40-ruchowy problem otwarty w 2011 roku przez Łukasza Dudka. Jest na tyle długi, że trudno zdecydować się wybór między oceną boulderową i tą z liną. Ostatecznie problem otrzymał od autora wycenę boulderową 8B+.

Pierwsze powtórzenie padło po 5 latach, w 2016 roku za sprawą Pawła Jelonka. Następny był w 2021 roku Piotrek Schab, który zrobił Ali Babę (right exit) wychodzącą w prawo, ale ocenił, że nie zmienia to trudności problemu. Kolejne przejścia miały miejsce w 2022 roku i należą do Piotra Oleszczuka i Mateusza Haładaja.

Kacper tak pisze o wrażeniach dotyczących trudności problemu:

Życióweczka :) Wyjście jak Szatańskie ext. padło w ostatniej próbie dnia. Co do wyceny, to jeśli autor drogi zrobił ją bez kneepadów oraz wychodził w lewo wpisując za 8B+, to wychodząc po prawej (jak większość) oraz hacząc (bądź co bądź bardzo trudne kolanka) skłaniam się raczej ku górnej granicy 8B, ale w sumie to się nie znam :).

Zastrzeżenie w sumie słuszne, Kacper ma do tej pory na koncie dwa bouldery o wycenie 8A+ (Disturbię i Szatańskie wersety).
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum