22 listopada 2022 09:23

Jonatan Flor powtarza „Juneru” 8C, najtrudniejszy boulder w Albarracín

Jonatan Flor zrobił czwarte przejście najtrudniejszego problemu Albarracín – Juneru 8C. Dla Hiszpana, który głównie wspina się z liną, to cenny nabytek do wspinaczkowej kolekcji.

Jonatan Flor na "Juneru" 8C (fot. Raquel Lázaro)

Jonatan Flor na „Juneru” 8C (fot. Raquel Lázaro)

***

Juneru jest nie tylko topowym balderem w rejonie  – biegnie w sektorze sektora Arrastradero, pomiędzy dwoma klasykami, El Apeadero 8A i Esperanza 8A, ale był też jednym z najstarszych projektów, nad którym całe lata męczyło się wielu hiszpańskich wspinaczy. W 2020 roku jako pierwszy na topie stanął Rubén Díaz (linię pokazał mu dekadę wcześniej Iker Arroitajauregi, który już wtedy pracował nad przechwytami od jakichś pięciu lat). Diaz komentował po przejściu: „To jeden z tych projektów w Albarracín, które kosztowały mnie najmniej; paradoksalnie jest zarazem najtrudniejszy. Jak to możliwe? To po prostu jedna z tych szczególnych cech naszego sportu”.

W 2021 pierwszy powtórzył problem Nacho Sánchez, potwierdzając trudności. W 2022 roku dołączył James Pearson, dla którego Juneru było topowym przejściem boulderowym (Pearson to przede wszystkim wytrwany tradowiec). Flor jest czwarty na liście.

***

Jonatan Flor to czołówka hiszpańskich skałkowców, z kilkoma drogami 9b (między innymi La Planta de Shiva w Villanueva del Rosario, czy autorskimi La Vie i Picacho w Rodellarze), ale może pochwalić się też przynajmniej kilkoma mocnymi przejściami boulderowymi. W samym Albarracín przeszedł na przykład The Theory of Everything 8B+, a jeszcze w 2017 roku pokonał Crisis 8C/C+ Nacho Sáncheza w Crevillente.

źródło: woguclimbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum