14 listopada 2022 09:38

„Ephyra” 8C+ i nie tylko… Will Bosi w Chironico

W niesamowitym wspinaczkowym ciągu jest Will Bosi. To, że Szkot potrafi(!) wspinać się z liną, wiadomo od dawna, ale w tym roku wskoczył też na nieprawdopodobny poziom boulderowy. Jego najnowsza zdobycz to Ephyra 8C+ w Chironico.

***

Bosi to skromny wspinacz. Nic dziwnego, że bywa zaskoczony, jak szybko udaje mu się przechodzić bouldery z najwyższej półki. My zaskoczeni raczej nie jesteśmy ;). Ephyra padła już po kilku dniach, w zeszłym roku Szkot próbował krótko przechwytów. Linia to jeden ze starszych projektów w Chironico, który rozwiązał w 2019 roku Jimmy Webb.

Jeśli chodzi o odczucia Szkota co do trudności:

Myślę, że to dolna granica 8C+, zdecydowanie trudniejsze niż Forgotten Gem 8C, ale łatwiejsze niż Alphane lub Honey Badger.

Will Bosi na "Forgotten Gem" 8C (fot. Sam Pratt)

Will Bosi na „Forgotten Gem” 8C (fot. Sam Pratt)

Forgotten Gem to kolejna z wielu perełek powstających w Chironico, pierwsze przejście należy do Kima Marschnera. Bosi zrobił ją krótko przed Ephyrą (ostatnio na topie Forgotten Gem stanął też Nicolas Pelorson):

To absolutnie niesamowita linia, która z pewnością stanie się klasykiem rejonu.

Alphane to z kolei nominalnie najtrudniejsze przejście Bosiego, bo z autorskim dopiskiem Shawna Raboutou 9A. Szkot powtórzył boulder na początku listopada. I wreszcie Honey Badger 8C+, linia jego pomysłu w Badger Cove, otwarta tego lata. I to właśnie Honey Badger Szkot nazywa swoim największym wyzwaniem. Jak dotąd…

źródło: Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum