30 listopada 2022 17:59

Nie żyje Ed Webster (1956-2022)

Niespodziewanie, na atak serca, w wieku 66 lat zmarł Ed Webster, amerykański alpinista, autor przewodników wspinaczkowych, dziennikarz i fotograf.

Ed Webster (fot. FB Ed Webster)

Ed Webster (fot. FB Ed Webster)

***

Ed Webster to świetny wspinacz skalny, od początku lat 70. poprowadził między innymi szereg nowych dróg na Lofotach w Norwegii, wspinał się w Yosemite, między innymi nową drogą na Cathedral Ledge, wytyczył nowe drogi w rejonie Acadia na Mount Desert Island.

Wspinał się skalnych rejonach Kolorado i Utah, ma na koncie m.in. pierwsze przejście Supercrack of the Desert w Creek Canyon (1976), pierwsze przejście ściany South Chasm View Wall w w Black Canyon of Gunnison (1977), wejście solo nową drogą na turnię Mose (1979), pierwsze wejścia na większość trudno dostępnych baszt rejonu Bridger Jack Spires (1983-85), pierwsze wejście Lighthouse w River Road Crags.

Ed Webster w obozie 1 na ścianie Kangshung  na Mount Everest (fot. Stephen Venables)

Ed Webster w obozie 1 na ścianie Kangshung na Mount Everest (fot. Stephen Venables)

W górach wysokich wszedł m.in. solo nową drogą na Changtse (7543 m). Jego największym himalajskim dokonaniem było wytyczenie w 1988 roku nowej drogi na wschodniej flance Everestu na ścianie Kangshung. Przejście tej linii, biegnącej 3-kilometrową, skomplikowaną i niebezpieczną ścianą, Reinhold Messner określił wtedy jako:

Najlepsze dokonanie na Evereście pod względem czystości stylu i realizowania alpinizmu przygodowego.

Ed Webster, Stephen Venables, Paul Teane i Robert Anderson działali oczywiście bez użycia tlenu z butli. Wszyscy osiągnęli Przełęcz Południową, jednak na sam szczyt Mount Everestu dotarł jedynie Venables (Teare nie wyruszył z Przełęczy Południowej, Webster zawrócił nad nią, Anderson dotarł do wysokości 8690 m).

Webster wspinał się także w Ałtaju Mongolskim, w 1992 roku dokonał tam pierwszych wejść szczytowych. W 1994 roku dokonał pierwszego wejścia na Sarachit Sar w Batura Muztagh w Karakorum.

Jest autorem przewodników wspinaczkowych po White Mountains i Lofotach, oraz książek „Snow in the Kingdom” i „My Storm Years on Everest”.

Źródło: WEGA
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum