20 listopada 2022 10:09

„Droga” ze specjalnym wyróżnieniem na MountainFilm Graz

Dokument „Droga” w reżyserii Wojciecha Kozakiewicza został nagrodzony specjalnym wyróżnieniem na MountainFilm Graz, festiwalu filmu górskiego z ponad 30-letnią tradycją.

fot. Mountainfilm Graz

fot. Mountainfilm Graz

***

Dokument, poświęcony Maciejowi Dobrzańskiemu, będzie można zobaczyć podczas 20. Krakowskiego Festiwalu Górskiego:

Krakowska scena wspinaczkowa zawsze obfitowała w osobowości z pogranicza nauki, kultury i sztuki. Dla wielu sport był oknem na świat. Niewidzialna siła, która wciąga do sportu, jest jak narkotyk. Czasem wydaje się to być pozbawione sensu, ale bez tego wszystko inne również traci znaczenie. Czy reprezentujesz kraj na arenie międzynarodowej, czy wspinasz się w skałach, czy robisz to tylko po to, aby przesuwać swoje granice – nadaje to rytm twojemu życiu. Praca i pasja. Sport i sztuka. Sprzeczności i kontrasty tworzące jedną osobowość. Czarno-biała podróż do życia człowieka wielu talentów – Macieja Dobrzańskiego.

Twórcą „Drogi” jest Wojciech Kozakiewicz filmowiec i fotograf specjalizujący się w tematyce outdoorowej. Współpracował ze światową czołówką sportowców uprawiających wspinaczkę czy highlining. Reżyser i autor zdjęć do programów o sportach outdoorowych dla Canal+ i Discovery Channel.

Jego produkcje od kilku lat pojawiają się w finałach największych górskich festiwali filmowych na całym świecie – w 2016 roku jego film „Alpine Wall Tour” zdobył nagrodę Najlepszego Polskiego Filmu 14. KFG. Mieszkaniec Krakowa, od 12 lat aktywny i  zaangażowany wspinacz sportowy.

Największe sukcesy odniósł jego dokument „Mama” (2017), w którym reżyser się zmierzyć z bardziej kameralnym oraz osobistym tematem. Jego bohaterką była Kinga Ociepka-Grzegulska. Film zdobył nagrody na wielu górskich festiwalach.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum