20 listopada 2022 20:53

Adam Ondra prowadzi „Zvěřinec” 9b+ (hard)!

Adam Ondra dodał swojej niesamowitej kolekcji następną wyjątkową linię. Czech poprowadził własny projekt w Morawskim Krasie. Zvěřinec (’zwierzyniec’) otrzymał wycenę 9b+ oraz opinię drugiej najtrudniejsze drogi po Silence w dorobku Ondry.

Adam Ondra na „Zvěřinec” 9b+ (fot. FB Adam Ondra)

Adam Ondra na „Zvěřinec” 9b+ (fot. FB Adam Ondra)

***

Zvěřinec biegnie ścianą sektora Lidomorna rejonie Holštejn (Morawski Kras). Droga kończy się linią Perlorodka, którą Ondra poprowadził w 2011 roku. Wtedy 18-latek wycenił linię na 9a+, dzisiaj mówi, że to raczej 9b ;).

Zvěřinec ma inny start, który sam w sobie ma mieć 9a+, a razem z końcówką Perlorodki droga została wyceniona na 9b+. Ondra pisze:

Dzisiaj poprowadziłem zdecydowanie drugą najtrudniejszą (po Silence) drogę w swoim życiu.

A trzeba przypomnieć, że Ondra, który od ponad dekady nadaje ton światowemu wspinaniu skalnemu, ma w swoim dorobku 29 dróg 9b i więcej. A w zakresie 9b+ i powyżej są to:

Jak widać ciągu Czecha do wspinania na najwyższym poziomie nie jest w stanie nic ograniczyć. Całkiem niedawno Ondra został mężem i tatą. O tym, w czym tkwi tajemnica sukcesu tego wyjątkowego wspinacza będziecie mogli się przekonać już niedługo na 20. Krakowskim Festiwalu Górskim (10-11 grudnia). Polską premierę będzie tam miał świetny film Adam Ondra, Pushing the Limits, właśnie jemu poświęcony.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum