21 listopada 2022 23:43

19-letni Giorgio Tomatis powtarza „Lapsus” 9b (9a+)

19-letni Giorgio Tomatis powtórzył jedną z najtrudniejszych włoskich dróg – Lapsus 9b (9a+) Stefano Ghisolfiego w rejonie Andonno.

Giorgio Tomatis na drodze "Lapsus", Andonno (fot. arch. G. Tomatis)

Giorgio Tomatis na drodze „Lapsus”, Andonno (fot. arch. G. Tomatis)

***

Dla młodego Włocha Giorgio Tomatisa Lapsus jest spełnieniem marzeń. Mówi o niej: „Magiczna linia łącząca najtrudniejsze drogi na najsłynniejszej ścianie w Andonno. Czuję dużą satysfakcję. Zrobienie jej było zawsze moim największym marzeniem”.

Lapsus biegnie w sektorze Anfiteatro, jest połączeniem miejscowych klasyków: Noia 8c+ (pierwsze włoskie 8c+) i Anaconda 8c. W sumie ponad 70 ruchów, które połączył w całość Stefano Ghisofli w 2015 roku. Tym samym powstało pierwsze 9b w kraju. Ghisolfi zmienił później wycenę na 9a+, kierując się opiniami powtarzających.

Po pierwsze powtórzenie przyjechał do Andonno w 2017 roku Adam Ondra (notabene też zmienił po kilku latach wycenę na 9a+), drugi był Marcello Bombardi, trzeci Jonathan Siegrist. Bombardi decyzję o 9a+ (wcześniej nie prowadził dróg trudniejszych niż 9a), tłumaczył w ten sposób: „Udało mi się podhaczyć kolano, co pozwoliło zregenerować się przed końcowym boulderem. To nie jest łatwe podhaczenie, zwłaszcza jeśli idzie się w ciągu od dołu i ma się zmęczoną nogę, ale myślę, że to mogłoby uciąć pełną wycenę.  Nie jestem dobry w wycenianiu i nigdy wcześniej nie zrobiłem więcej niż 9a, tak więc to tylko moje przemyślenia(…)”.

Dla Giorgio Tomatisa Lapsus jest najtrudniejszą drogą w dorobku – bez względu na to, czy ma 9a+ czy 9b (Włoch stawia na 9b, dopisując w komentarzu – bez nakolanników). Do takiego poziomu dochodził powoli i konsekwentnie. Pierwsze 8a pokonał w 2015 roku w wieku 12 lat, padła wtedy nie byle jaka droga, bo Rêve De Papillon w Buoux. Rok później wspiął się na 8b. Kolejny sezon to awans na 8b+ i premierowe 8c+ (Noia w Andonno). Wreszcie rok 2020 to wejście na poziom 9a: WRC w Castillon oraz Mistero i Cobra Reale, obie w Andonno. W 2021 dołożył jeszcze Estado Critico w Siuranie.

źródło: planetmountain.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum