11 listopada 2022 10:32

15-latek z przyszłością. Pepa Šindel jako pierwszy powtarza drogę „Chiroptera” 9a+

Pepa Šindel, 15-letni czeski wspinacz, powtórzył drogę Chiroptera 9a+ w Sulovie. Powodów do świętowania Pepa może mieć przynajmniej kilka – bo to nie tylko jego najtrudniejsze przejście, ale jednocześnie dopiero pierwsze powtórzenie słowackiej linii. Z drogą nie umiał poradzić sobie kilka lat temu nawet sam Adam Ondra, idol 15-latka (na filmie Pepa krzyczy zupełnie jak on).

***

Chiroptera 9a+ zrobiona na walce – w akcji Pepa Šindel, na drogę Czech potrzebował 10 wyjazdów do Sulova i około 25 prób:

Z drogą wiąże się długa historia, po projekt powstał na ścianie już pod koniec lat 90, a wrysował go Czech Milan Benian. Rozwiązania doczekał się jednak dopiero w ubiegłym roku. Z dość krótkim, przewieszonym i bardzo palczastym pasażem pierwszy poradził sobie Słowak Michal Mikušínec – więcej o tym przejściu pisaliśmy TUTAJ.

Poniżej męczący się na drodze Adam Ondra:

Adam Ondra skomentował zresztą przejście Pepy, powiedział między innymi:

Absolutnie bomba! Pepa niesamowicie rozwija się wspinaczkowo i fajnie się na to patrzy.

Najważniejsze, że czerpie radość z tego, co robi, dobrze się wspina i robi drogi bez jakiegoś specyficznego treningu – po prostu wspina się w skałach i trenuje na boulderach. Z pewnością ma duży potencjał. Przede wszystkim liczy się zdrowie i motywacja!

O tym, że Pepa to młodzian z przyszłością, świadczy przynajmniej kilka jego wcześniejszych przejść. Minionej wiosny, też jako pierwszy, powtórzył w chorwackim rejonie Medveja The End 8c+ Domena Škofica (obice Andrea Polo) z początku roku. Później dodał między innymi Pain Makes Me Stronger 8c+ na Franken.

Pepa Šindel na drodze "The end" 8c+, Medveja (fot. arch. P. Šindel)

Pepa Šindel na drodze „The end” 8c+, Medveja (fot. arch. P. Šindel)

źródło: 8a.nu, horosvaz.cz, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum