17 października 2022 09:12

Wspinanie w Jaskini na Dupce

Pogoda dopisuje, można zajrzeć do Jaskini na Dupce w Przegini, ostatniego wysuniętego na północ rejonu na Jurze Południowej, niedaleko znanej wam Skotnicowej.

***

Jaskinia na Dupce to właściwie mikrorejon, do tej pory głównie boulderowy (TOPO dostępne pod tym linkiem). Obecnie można powspinać się tam także z liną – są trzy starsze drogi nieznanego autorstwa i dwie dodane ostatnio przez Grzegorza Rettingera.

Uwaga: dwie nowe linie nie ingerują w bouldery, pierwsze przeloty zostały umieszczone nad klamami końcowymi istniejących przystawek.

Po deszczach w jaskini panują kiepskie warunki, długo utrzymuje się wilgoć. Na przykład baldy od lata są zupełnie mokre, ale już na drogach wychodzących na zewnątrz jest sucho. Warto więc skorzystać.

Nowe linie zostały ubezpieczone kotwami (w przyszłości zostaną wymienione na ringi), przydadzą się też pętle na ucha skalne, obecnie jest kilka stałych. Wszystkie drogi są przewieszone, po bardzo dobrych chwytach.

Topo rejonu. Wyceny starych dróg zostały ustalone po powtórzeniu.

Jaskinia na Dupce (topo Grzegorz Rettinger)

Jaskinia na Dupce (topo Grzegorz Rettinger)

  1. VI.2
  2. Dziewczynki bez napinki VI.3+, G. Rettinger 2022
  3. VI+, może VI.1
  4. Mężczyzny bez tężyzny VI.3, G. Rettinger 2022
  5. VI.2 (mokro i brudnawo)

Dojście: parkujemy przy drodze polnej oznaczonej na mapce, nie robimy skrótów, trawa na drodze jest wykoszona na całym odcinku.

Przewodnik „Jura Południowa” (wyd. 4, 2020) jest dostępny w księgarni wspinanie.pl.

„Jura Południowa”, Grzegorz Rettinger (wyd. 4, 2020)

„Jura Południowa”, Grzegorz Rettinger (wyd. 4, 2020)
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum